Prepless porselen laminate veneer restorasyonlar ile minimal invaziv porselen laminate veneer restorasyonların klinik karşılaştırılması
Clinical comparison of prepless porcelain laminate veneer restorations and minimally invasive porcelain laminate veneer restorations
- Tez No: 899468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı preparasyon tekniklerine bağlı olarak elde edilen PLV restorasyonların klinik başarısını in vivo olarak değerlendirmektir.55 adet minimal invaziv 55 adet prepless uygulanan PLV restorasyonların 1 yıl sonra klinik değerlendirilmesi modifiye USPHS kriterlerine göre yapıldı. Yöntemden bağımsız olarak tüm hastaların çiğnene basınçları ölçümleri yapıldı. Bruksizm varlığı yokluğundan bağımsız uygulan restorasyonların mekanik açıdan (kırık, çatlak, desimantasyon) değerlendirilmesi yapıldı. Plv resorasyonların yumuşak doku başarısını değerlendirmek amacıyla restore edilen dişlerin 6 yüzeyden cep ölçümleri yapıldı. Son olarak hastaların memnuniyet değerlendirmesi VAS kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, SPSS Inc, Chicago, IL, USA) 25.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Ki-kare veya Fisher kesin testleri kullanılarak analiz edildi. Kullanılan diğer testler Shapiro-Wilk testi, Student's t-testi ve Mann-Whitney U testidir. Minimal İnvaziv PLV ve Prepless PLV gruplarındaki olguların marjinal adaptasyon, renk uyumu, anatomik form ve yüzey pürüzlülüğü özellikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklarına rastlanmamıştır (p>0.05) Preparasyon şekli ve miktarı PLV restorasyonların estetik ve klinik özelliklerini önemli düzeyde etkilememektedir. Prepless hazırlanan PLV restorasyonlarda mekanik problemlere daha sık rastlanmaktadır. Bruksizm varlığı PLV başarısını yüksek oranda etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the clinical success of porcelain laminate veneer (PLV) restorations obtained through different preparation techniques in vivo. A clinical evaluation was conducted one year after the application of 55 minimally invasive and 55 prepless PLV restorations using modified USPHS criteria. Chewing pressure measurements were taken for all patients, regardless of the method used. The restorations were mechanically evaluated (fracture, crack, debonding) regardless of the presence or absence of bruxism. To assess the soft tissue success of the PLV restorations, pocket measurements were taken from six surfaces of the restored teeth. Finally, patient satisfaction was assessed using the Visual Analog Scale (VAS). Statistical analyses were performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences, SPSS Inc, Chicago, IL, USA) 25.0 software package. Relationships between categorical variables were analyzed using Pearson's Chi-square or Fisher's exact tests. Other tests used include the Shapiro-Wilk test, Student's t-test, and the Mann-Whitney U test There were no statistically significant differences observed between the Minimal Invasive PLV and Prepless PLV groups in terms of marginal adaptation, color match, anatomical form, and surface roughness properties (p>0.05). The shape and amount of preparation do not significantly affect the aesthetic and clinical properties of PLV restorations. Mechanical problems are more frequently encountered in Prepless PLV restorations. The presence of bruxism does not significantly affect the success of PLV restorations.