An Investigation on Turkish EFL learnes use of prefives and suffixes to assign meaning to words
İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin kelimelere anlam vermede önek ve sonek kullanımlarının araştırılması
- Tez No: 51378
- Danışmanlar: PROF. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
11 ÖZET Bu tezde, öğrencilerin kelimelerin anlamını çıkarsamada önek ve soneklerin anlamlarını bilmelerinin önemli bir etken olduğu vurgulanmaktadır. Eklerin bilinmesi, öğrencilerin kelimelerin anlamına ulaşma becerilerini etkili bir şekilde artıracaktır. Morfolojik bilgi, kelimeleri parçalarına bölerek analiz edebilme, yani her bir parçanın anlamını öğrenerek kelimenin tamamının anlamını çıkarabilme becerisidir. Kelimelerdeki Önek ve sonek bilgisi, doğrudan öğretilen yada bağlamsal analiz sonucunda öğrenilen kelimelerin ötesinde, öğrencilerin kelime bilgilerini artırmada da oldukça etkili olacaktır. Bu çalışmada İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin kelimelerin anlamını çıkarsamada, önek ve sonekleri kullanmadaki beceri ve bilgileri incelenmektedir. Çalışmaya katılan 41 denek Anadolu Üniversitesi, Eğitim fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören öğrencilerdir. Birinci grupta bulunan 20 öğrenci hazırlık sınıfı öğrencisidir. İkinci grupta bulunan 21 öğrenci ise üçüncü sınıf öğrencisidir. Çalışmaya katılan öğrencilerle, üzerinde çalışılan önek ve soneklerle ilgili bir öğretim yapılmamıştır. Sadece, öğrencilerin varolan bilgileri incelenerek, önek ve sonek bilgilerini genel dil öğretimi çerçevesinde geliştirmiş olup olmadıkları araştırılmıştır. Önek bilgileri 29 önek kullanılarak değerlendirilmiştir. Seçilen 29 önek 8 gruptan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; Zaman yada Sıra, Yer, Derece yada Büyüklük, olumsuzluk, Eleştiri, Tutum, Sayı bildiren ve Fiil Yapan öneklerdir. Sonek bilgileri 21 sonek kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonekler 3 gruba ayrılmıştır; Nötr olmayan sık rastlanan sonekler, Nötr olan seyrek rastlanan sonekler ve Nötr olan sık rastlanan soneklerdir.İİİ Çalışmanın sonucunda, ileri düzeydeki öğrencilerin önekleri anlamada orta düzeydeki öğrencilerden daha başarılı oldukları görülmüştür. Fakat, sonekleri anlamada her iki grubun başarısı arasında benzerlikler görülmüştür. Sonuç olarak, her iki grupta bulunan öğrenciler önekli ve sonekli kelimeleri anlamada, kelime köklerinde olduğu gibi başarılı olamamışlardır. Bu yüzden, önek ve soneklerin kelimeleri anlamada öğrencilere faydalı olacağı düşünülerek, sistematik bir şekilde bu konuda yeterli eğitim verilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this thesis is to suggest that affix knowledge (i.e. prefixes and suffixes) must be taken into account as an important factor in helping students to improve their vocabulary at an accelerated pace. The affix knowledge will increase students' ability to deal with words effectively in understanding the meaning of words. Morphological generalization involves analyzing an unfamiliar word by separating it into its parts (e.g., prefix, stem, suffix), accessing the meanings of the individual parts, and then attempting to derive the meaning of the whole on the basis of these meanings. It should be kept in mind that students will have a powerful tool for expanding vocabulary beyond those words directly taught or those learned through contextual analysis. This study investigates whether Turkish EFL learners are successful at making use of prefixes and suffixes to get the meaning of the whole word which includes a known base word and an affix. Subjects in the study were 41 Turkish students studying for a degree in English Language Teaching at Anadolu University, Education Faculty, ELT Department in Eskişehir, Turkey. 20 of the subjects were prep-class students and 21 of the subjects were third year students. Subjects in this study did not receive any instruction on the target prefixes and suffixes. The existing knowledge of students on affixes was investigated through the use of two tests and a questionnaire. Prefix knowledge was examined by using 29 prefixed words. There were 8 groups of prefixes; prefixes of Time or Order, Place, Degree or Size, Negation, Criticism, Attitude, Number and, Verb Forming Prefix.Suffix knowledge was examined by using 21 suffixed words. There were 3 groups of suffixes; Nonneutral high- frequency suffixes, Neutral low-frequency suffixes and Neutral high-frequency suffixes. When the performance of the two groups was analyzed, it was found that in general 'learners at the advanced level'(Group 2) performed better than 'the learners at the intermediate level'(Group 1) in understanding the meaning of prefixed words. But, the performance of both groups can be said to be more or less close to each other in understanding the meaning of suffixed words. Finally, students in both groups were not found very successful on prefixed and suffixed words as they were on base words. It can be concluded that language teachers should be prepared to teach the basic rules of productive word-forming processes. Prefixes and suffixes should be taught and developed systematicly since they provide essential clues for word recognition to Turkish EFL learners