5. sınıf yüzdeler konusunun etkinlik temelli öğretim yaklaşımı ile işlenmesinin akademik başarısına ve kalıcılığına etkisi
The effect of treating the topic of 5th grade percentages with an activity-based teaching approach on academic success and permanence
  1. Tez No: 899471
  2. Yazar: ŞEYDA SOYANIT BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
5. sınıf ortaokul öğrencilerinin 'Yüzdeler' konusunu etkinlik tabanlı öğretim yaklaşımıyla öğrenmelerinin akademik anlamdaki başarılarına ve bu süreçte bilginin kalıcılığına olan etkisini araştıran bir çalışma yapılmıştır. Araştırma, sayısal veriye dayalı bir yöntem olan nicel araştırma yöntemi gerçekleştirilmiştir. Araştırma, yarı-deneysel bir model olan başlangıçta ön test, ardından son test ve bir süre sonra kalıcılık testi ile yürütülmüştür. Araştırma, Van ilinin Edremit ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim döneminde bir devlet okulunda bulunan 5. Sınıf öğrencileri ile 21'i kontrol grubu öğrencileri, 22'si deney grubu öğrencileri olmak üzere toplamda 43 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmacı, çalışma sürecinde 'Yüzdeler Başarı Testi' adlı bir test hazırlamıştır. Bu test, öncelikle ön test olarak kullanılmış, ardından eğitim süresi sonunda son test olarak tekrar öğrencilere uygulanmıştır. Daha sonra, bilginin kalıcılığını ölçmek için aynı test kalıcılık testi olarak da kullanılmış olup, bu test çalışmadan 8 hafta sonra gerçekleştirilmiştir. Ön test aşamasında, gruplara test uygulanmış ve kontrol grubunun cevap ortalamaları ile deney grubunun cevap ortalamaları arasında denklik olduğu tespit edilmiştir. Çalışma 4 hafta sürmüş, bu süreçte 4 kazanım, etkinlik temelli öğretim yaklaşımı deney grubu öğrencilerine, milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen programa göre geleneksel öğretim ise kontrol grubu öğrencileriyle işlenmiştir. Verilerin analizi SPSS v27 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analize göre, grupların son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Çalışmadan 8 hafta sonra yapılan kalıcılık testi sonuçları, deney grubu öğrencilerinin avantajına anlamlı bir farklılık sergilemiştir. Araştırma sonucundan çıkarılacak yorumlara göre, etkinlik temelli öğretim yaklaşımının öğrencinin öğrenme heyecanını zinde tutmada, öğrenmeyi hevesli hale getirme de etkinliklere daha aktif şekilde katılmasında, sosyal becerileri geliştirmede, akademik başarı sağlama da ve öğrenen bilgilerin kalıcılığında olumlu etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An examination was carried out to explore the impact of instructing fifth-grade junior high students on the subject of 'Percentages' using a hands-on teaching method, on both their academic achievement and memory retention. The investigation was conducted utilizing quantitative research methodology, which relies on numerical data for analysis. The study employed a quasi-experimental design, incorporating a pre-test administered at the outset, a post-test conducted at the conclusion, and a retention test administered after the training period. The study was conducted among fifth-grade students attending a public school located in the Edremit district of Van province during the 2023-2024 academic year, comprising a total of 43 students 21 of whom were control group students and 22 of whom were experimental group students.The researcher prepared a test called 'Percentages Achievement Test' during the study process. This test was first used as a pretest and then reapplied as a posttest after training was given. Later, the same test was used as a permanence test to measure the permanence of knowledge, and this test was carried out 8 weeks after the study. In the pre-test phase, both the control group and the experimental group underwent a test, revealing equivalence in the mean responses between the two groups. Over the course of the 4-week study period, students in the experimental group were taught four learning outcomes through an activity-based teaching approach. Meanwhile, students in the control group followed the traditional curriculum prescribed by the Ministry of National Education. Data analysis was conducted utilizing the SPSS v27 software program. The analysis revealed a notable difference in the post-test scores between the groups. Eight weeks following the study, the results of the retention test indicated a significant advantage in favor of the experimental group students. The research findings suggest that the activity-based teaching approach has a beneficial impact on maintaining students enthusiasm for learning.making them enthusiastic about learning, participating in activities more actively, developing social skills, achieving academicsuccess.