A la carte restoranların menü planlamasında şarabın etkisi menü fiyatlandırması ve analizi üzerine yaklaşımları
The effect of wine on the menu planning of a la carte restaurants approaches to menu pricing and analys
  1. Tez No: 899470
  2. Yazar: MUSTAFA TEZEL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BURAK MİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Restoranlarda menü planlaması, çok sayıda faktörün bir arada değerlendirilmesini gerektirir ve pek çok faktör bu süreçte etkilidir. Bu çalışmanın amacı restoranlarda menü planlaması ve menü fiyatlandırma yöntemlerinde şarabın etkisinin tespit edilmesidir. Çalışmada a la carte restoranların menü planlamasına yönelik yarı yapısal görüşme ve içerik analizi teknikleri bir arada kullanılmış, katılımcılara açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre menü planlamasında şarap önemli ölçüde etkilidir ve şaraba göre menü oluşturulması kullanılan bir tekniktir. Çalışmanın sonuçları, menü ve şarap uyumunun restoranlar için önemli konulardan birisi olduğunu göstermektedir. Menü planlamasında şarabın fiyatlandırma süreçlerini etkilediği çalışmanın sonuçlarından birisidir. Bu araştırmanın sonuçları nitel araştırmaya katılan bireylerin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Menu planning in restaurants requires the evaluation of many factors together, and many factors are effective in this process. The aim of this study is to determine the effect of wine on menu planning and menu pricing methods in restaurantsIn the study, semistructured interview and content analysis techniques were used together for menu planning of a la carte restaurants, and open-ended questions were asked to the participants. According to the results obtained, wine is significantly effective in menu planning and creating a menu based on wine is a technique used. The results of the study show that menu and wine harmony is one of the important issues for restaurants. One of the results of the study is that wine affects pricing processes in menu planning. The results of this research are limited to the responses given by individuals who participated in the qualitative research.