The determinants of import demand in Sudan: An empirical investigation
Sudan'da ithalat talebini belirleyen faktörler: Ampirik bir araştırma
- Tez No: 899489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN EMEL AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 1984 – 2021 döneminde Sudan'da ithalat talebini belirleyen temel faktörleri araştırmaktadır. ARDL eşbütünleşme yaklaşımı kullanılarak, Sudan'da reel GSYİH, göreli fiyatlar, reel döviz kuru ve toplam ithalat talebi arasındaki ilişki incelenmektedir. Politika değişiklikleri, reel döviz kurundaki dalgalanmalar yoluyla ifade edilmektedir; burada reel döviz kurundaki yüksek değişkenlik, politika önlemlerinde önemli değişikliklere işaret etmektedir. Söz konusu değişkenlere ait zaman serilerinin durağan olup olmadığını belirlemek için Augmented Dickey-Fuller (ADF) birim kök testi kullanılmaktadır. Bu testin sonuçlarına göre bazı değişkenlerin durağan, bazılarının ise birinci farklarının durağan olduğunun tespit edilmesi, ithalat talebi ile belirleyicileri arasındaki kısa dönem dinamikleri ve uzun dönem denge ilişkisini araştırmak için Otoregresif Dağıtılmış Gecikme Modelinin (ARDL) kullanılmasına olanak tanımaktadır. Ampirik sonuçlar, ithalat talebinin ve bu talebi belirleyen değişkenlerin uzun vadede eşbütünleşik olduğunu göstermektedir. İthalat talebi ile belirleyicileri arasında uzun vadeli bir eşbütünleşme ilişkisinin varlığı doğrulandıktan sonra uzun vadeli parametreler tahmin edilmektedir. Uzun dönem sonuçları, reel gayri safi yurt içi hasılanın ithalat üzerinde uzun dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Spesifik olarak, reel gayri safi yurt içi hasıladaki bir birimlik artış, ithalatta 0,001 birimlik bir artışa yol açmaktadır. Göreli fiyatlar ve reel döviz kuru beklenen işaretleri gösterse de ithalata etkisi istatistiksel olarak anlamsızdır. Ayrıca reel döviz kurundaki değişkenlik uzun vadede ithalat üzerinde negatif ve anlamsız bir etkiye sahiptir. Kısa dönem sonuçları tüm değişkenlerin beklenen işaretleri taşıdığını göstermektedir. Reel GSYİH'deki bir önceki döneme ait değişiklikler ithalatı istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir; bu sonuç, ekonomik büyümenin ithalat talebinin artmasına yol açtığını göstermektedir. Tersine, döviz kuru değişkenliği ithalat üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmaktadır. Ancak hem reel döviz kuru hem de göreli fiyatlar, kısa vadede ithalat talebi üzerinde negatif fakat istatistiksel olarak anlamlı olmayan etkiler yaratmaktadır. Dengeye ulaşma hızını gösteren hata düzeltme terimi (ECT) katsayısı anlamlıdır ve model stabilitesini oluşturmak için gerekli bir özellik olan uygun negatif işareti taşımaktadır. Bu sonuç, dengeye hızlı bir yakınsamanın göstergesidir. Çalışmanın temel bulguları, çoğunluğu temel tüketim malları, stratejik sermaye malları ve üretim girdilerinden oluşan Sudan'ın ithalatının fazla esnek olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada, döviz kuru değişkenliğinin ithalat talebi üzerinde hem kısa hem de uzun vadede olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgu, döviz kurundaki yüksek değişkenliğin dış ticaret politikalarındaki istikrarsızlığa işaret etmesi nedeniyle, döviz kuru değişkenliğinin kaynak dağılımını önemli ölçüde etkileyebileceğine işaret etmektedir. Bu çalışma, ithal edilen bazı malların, döviz kurundaki artışlara tepki vermemesinden yola çıkarak, Sudan'ın karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu malların üretimini teşvik ederek, ithal ikameci politikalar geliştirmesini önermektedir. Ayrıca, ülkenin lüks ve temel olmayan malların ithalatını sınırlaması; büyük ölçekli yabancı mal ithalatı yerine yerli üretime daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Bu önlemler, dış ticaret açığının azaltılmasına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the key determinants of import demand in Sudan from 1984 to 2021. Using the ARDL bounds-testing approach to co-integration, the study examines the relationship among real GDP, relative prices, real exchange rate, exchange rate variability and aggregate import demand in Sudan. Policy changes are captured through fluctuations in the real exchange rate, where high variance in the real exchange rate indicates significant changes in policy measures. The unit root test of Augmented Dickey-Fuller ADF is used to examine whether the time series of the variables are stationary or not. It was found that some variables are stationary at the level, while others are stationary at the first difference, which allows the use of Autoregressive distributed lag model (ARDL), in order to investigate the short run dynamics and long the run equilibrium relationship between import demand and its determinants. The empirical results indicate that import demand and its determinants are co-integrated in the long run. After confirming the existence of a long-run co-integration relationship between import demand and its determinants, long-run parameters were estimated. The long-run results showed that, real gross domestic product has statistically significant effect on imports in the long-run. Specifically, a one unit increase in real gross domestic product leads to a 0.001 unit increase in imports. Although relative prices and real exchange rate show the expected indications, their effect on imports is statistically insignificant. Furthermore, variability in real exchange rate has negative and insignificant effect on the imports in the long run. The short-run results showed all variables carry the expected signs. Previous changes in real GDP have a statistically significant and positive effect on imports, indicating that higher economic growth leads to increased import demand. Conversely, exchange rate variability exerts a negative and statistically significant impact on imports. Both the real exchange rate and relative prices, however, demonstrate negative but statistically insignificant effects on import demand in the short run. The error correction term (ECT) coefficient, indicating the speed of adjustment, was significant and carried the appropriate negative sign, a necessary feature to establish model stability. This indicates a rapid convergence to equilibrium. The main findings of the study are that most of Sudan's imports consist of basic consumer goods, strategic capital goods, and production inputs, making them less flexible. Furthermore, the study found that exchange-rate volatility has both short-run and long-run negative effects on import demand. This finding implies that exchange-rate volatility may significantly impact the allocation of resources, as high variability in the exchange rate indicates instability in foreign trade policies. The study recommended encouraging the production of commodities in which Sudan has a comparative advantage to improve the import substitution policy, as some imported goods do not respond to increases in the exchange rate. Additionally, the country should limit the imports of luxury and non-essential goods and place greater emphasis on domestic production rather than large-scale imports of foreign goods. These measures would contribute to reducing the trade balance deficit.