Hamza Nigârî ve Farsça divanına Mustafa Fahreddin Akabalı tarafından yapılan şerh (Metin-inceleme)
Hamza Nigârî and the commentary on his Persian divan by Mustafa Fahreddin Akabali (Text review) Mehmet Asağ
  1. Tez No: 899490
  2. Yazar: MEHMET ASAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1097
Özet
Bu çalışma, Osmanlının son dönemlerinde dünyaya gelmiş, ancak ömrünün büyük kısmını Cumhuriyet döneminde yaşamış olan Mustafa Fahreddin Akabalı'nın Hamza Nigârî'nin Farsça divanına yapmış olduğu şerhin metin ve incelemesinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şerh geleneği üzerinde kısaca durulmuş, eserin bu gelenek içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, önce Hamza Nigârî'nin ardından da Mustafa Fahreddin Akabalı'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, şarihin kaleme almış olduğu şerh incelenmiş, şekil ve muhteva özellikleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise şarihin yakın dostu tarafından istinsah edilen ve elde edilebilen tek nüshası esas alınarak eserin transkripsiyonlu metni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of the text and analysis of the commentary made by Mustafa Fahreddin Akabalı, who was born during the late Ottoman Empire but lived most of his life in the Republic period, on Hamza Nigari's Persian Divan. The introduction briefly discusses commentary literature and attempts to place this work within that tradition. In the first chapter, information is given about the life and works of Hamza Nigari and then Mustafa Fahreddin Akabali. In the second chapter, the commentary written by the commentator has been examined and its form and content characteristics have been stated. In the third chapter, the transcribed text of the work is presented based on the only available copy that was copied by a close friend of the commentator.