Okul öncesi dönemde okuma öğrenmenin çocuklara, ailelere ve öğretmenlere yansımaları
Reflections of learning to read in the preschool period on children, families, and teachers
  1. Tez No: 899503
  2. Yazar: TUĞÇE AR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokula başlamadan, okuma öğrenen çocukların kendilerinin, ailelerinin ve öğretmenlerinin deneyimlerine göre çocukların ilkokul birinci sınıfta karşılaştıkları durumları belirlemektir. Çalışma grubu, çalışmaya gönüllü olarak katılan, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Burdur ili merkez okullarında eğitim görmekte olan okumayı bilen ilkokul birinci sınıf öğrencileri, bu öğrencilerin öğretmenleri ve öğrencilerin ailelerinden oluşmaktadır. Çalışmada olgu bilim yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu, çocukların ilkokula başlamadan okumayı bilmeleri ölçüt kabul edilerek, tesadüfi olarak oluşturulmuştur. Çalışma grubunun, 28'ini erken okuma öğrenmiş çocuklar, 28'ini çocukların aileleri ve 14'ünü birinci sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Çocuklar, aileler ve öğretmenler için ayrı ayrı üç yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiştir. Araştırmada verilerin geçerlik ve güvenirliğini artırmak için veri çeşitlemesinden yararlanılmıştır. Veriler, çalışma grubu üyeleri ile yapılan yüz yüze görüşmeler ve yazılı alınarak elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda birinci sınıf öğrencilerinin ilkokula başlamadan okumayı öğrendikleri ve arkadaşlarına yardımcı olabildikleri için mutlu oldukları belirlenmiştir. Okuma tutumlarının olumlu olduğu görülmüştür. Erken okuma öğrenmiş olan çocukların ailelerinin, okul öncesi dönemde endişeli oldukları fakat ilkokul süreçlerinin başlamasıyla ailelerin rahatladığı ve bu durumdan dolayı mutlu oldukları görülmüştür. Aileler, çocuklarının kendine güvendiğini ve sorumluluk bilincine sahip olduğunu, ileriki akademik hayatlarında da başarılı olacaklarını düşünmektedirler. Birinci sınıf öğretmenlerinin erken okuma öğrenme ile ilgili olumlu tutuma sahip oldukları anlaşılmıştır. Erken okuma öğrenmiş çocukların sınıfa uyum sağladığı ve öğretmenlerin de bu durumu kontrol edebildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlara göre araştırmacılar, konu üzerinde boylamsal çalışmalar yaparak karşılaşılan durumları derinlemesine ele alıp detaylı sonuçlar elde edebilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the situations that children face in the first grade of primary school according to the experiences of children who learn to read before starting primary school, their families, and their teachers. The study group consisted of first grade students who learned to read, their teachers, and their families who voluntarily participated in the study and were studying in the central schools of Burdur province in the 2021-2022 academic year. The phenomenology method was used in the study. The study group was formed randomly by accepting the criterion that children know how to read before starting primary school. The study group consisted of 28 children who learned to read early, 28 families of the children and 14 first grade teachers. Three semi-structured interview forms were developed separately for children, families and teachers. Data triangulation was utilized to increase the validity and reliability of the data. The data were obtained through face-to-face interviews with the members of the study group and in written form. Descriptive analysis method was used to analyze the research data. As a result of the research, it was determined that first grade students were happy that they learned to read before they started primary school and that they were able to help their friends. It was observed that their attitudes towards reading were positive. It was observed that the families of children who learned to read early were worried during the pre-school period, but with the start of the primary school process, the families relaxed and were happy about this situation. Families think that their children are self-confident and have a sense of responsibility and that they will be successful in their future academic lifes. First grade teachers had positive attitudes towards early reading learning. It was concluded that children who learned to read early adapted to the classroom and teachers were able to control this situation. According to the results, researchers can conduct longitudinal studies on the subject and obtain detailed results by addressing the situations encountered in depth.