10 ve 11. yüzyıllarda Sistan'ın siyasi tarihi
The political history of Sistan in the 10th and 11th centuries
- Tez No: 899524
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, eski çağlardan beri varlığını devam ettiren Sîstân'ın, 10. ve 11. yüzyıl'ın sonuna kadar geçen süredeki siyasi olayları hakkında geniş bilgi sunmaktadır. Çalışmada, Sîstân'ın coğrafi özelliklerinden başlayarak, antik çağlardan modern döneme kadar olan tarihsel süreçlerini; Başlangıçtan İslam fetihlerine kadar siyasi tarihi, Arapların hâkimiyeti, Tâhirîler, Saffâriler, Sâmânîler, Gazneliler ve Selçukluların bölgeye dönemsel hâkimiyetleri siyasi ve kültürel tarihi açıdan kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Önemli bir konuma sahip olan Sîstân coğrafyası, dönemin Arapça ve Farsça ana kaynakları, temel eserler ve konu ile ilgili akademik çalışmalara dayanarak elde edilen bilgiler, titizlikle kronolojik bir sıra takip edilerek ele alınmıştır. Bu dönemde çağdaş olarak yazılan kaynaklardan yapılan alıntılarla süreç içindeki siyasi olayların benzerliklerini ve farklılıklarını ifade etmeye çalışılmıştır. Sîstân, tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin kesişim noktasında yer almış, kültürel ve stratejik önemiyle dikkat çeken bir bölge olarak tarihsel gelişimini, bu süreçteki önemli olayları, kişilikleri ve dinamikleri okuyucuya tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
This study provides extensive information about the political events of Sîstân, which has existed since ancient times, until the end of the 10th and 11th centuries. Starting from the geographical features of Sîstân, the historical processes from ancient times to the modern period, the political history of Sîstân from the beginning to the Islamic conquests, the Arab rule, the periodic dominance of the Tāhirids, Saffārids, Sāmānids, Ghaznavids and Seljuks in the region are comprehensively analyzed in terms of political and cultural history. The geography of Sîstân, which has an important position, has been meticulously handled in a chronological order based on the information obtained from the main Arabic and Persian sources of the period, basic works and academic studies on the subject. With quotations from contemporary sources written in this period, an attempt has been made to express the similarities and differences of political events in the process. The aim is to introduce the reader to the historical development of Sîstân as a region that has been at the crossroads of various civilizations throughout history and attracts attention with its cultural and strategic importance, as well as important events, personalities and dynamics in this process.