Metal gravür sanatında çizgi-doku-yüzey etkileşimine plastik çözümleme açısından yaklaşım
Appoximation from the point of plastic analysis to une- texture- surface activation in metal engraving art
- Tez No: 89956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANAS TEZİ METAL GRAVÜR SANATINDA ÇİZGİ- DOKU-YÜZEY ETKİLEŞİMİNE PLASTİK ÇÖZÜMLEME AÇISINDAN YAKLAŞIM Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol KILIÇ 1999, Sayfa:86 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Erol KILIÇ Henüz birkaç yüzyıllık geçmişe sahip olan Metal Gravür Sanatı, yapılan araştırmalarla Sanat Tarihi içerisindeki haklı yerine alma çabası içindedir. Teknik ve tarihsel gelişim basamaklarının incelendiği birçok araştırmaya ek olarak, plastik elemanların değerlendirildiği bu araştırma;“Çizgi Doku ve Yüzey”gibi öğelerle sınırlandırılmıştır. Gravür Sanatında çizgi, doku ve yüzeyin, başlangıcından itibaren elde ediliş metodlan ile farklılaşan etkileri ele alınmıştır. XV. Yüzyıldan itibaren sanatçı, toplumsal değişmelerin sanata yansıması ile farklı ifade biçimleri geliştirmiştir. Yaratma sürecinde kendisini kısıtlayan imkansızlıklar da zamanla aşılmıştır. Farklı zaman aralıklarında; çizgi, doku ve yüzey, baskı levhasında farkı ağırlıklarda kendini hissettirmiştir. Dolayısıyla plastik etkileri de farklı olmuştur. Metal Gravür Sanatı'nda birçok plastik eleman arasından, en uzun süreli ve etkin kullanılan çizgi, doku ve yüzey birbirleriyle etkileşimde bulunmuştur. Bu etkileşimin yaşandığı baskı yüzeyinde, Gravür Sanatı'ndaki plastik etkiler oluşturulup izleyiciye aktarılır. Çizgi; bazen dokuyu ön plana çıkaracak özellikte kullanılırken, bazen de derinliğin elde edilmesinde yardımcı olur. Yüzey; iki boyutlu anlamı ile üzerinde barındırdığı çizgi ve doku ile varolurkaen, iki boyutluluk esnetilerek derinlik yani üçüncü boyut elde edilebilir. Tüm bu savlar, belli dönemlere temsilcilik eden baskıların incelenmesi ile kuvvetlenmiştir. Sanatçıya, yeni yaratılarda kaynaklık etmesi için kapılar aralayabilecek niteliğe bürünmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS APPOXIMATION FROM THE POINT OF PLASTIC ANALYSIS TO UNE- TEXTURE- SURFACE ACTIVATION IN METAL ENGRAVING ART Supervisor: Assistant Doc. Dr. Erol KILIÇ 1999, Page:86 Jury: Assistant Doc. Dr. Erol KILIÇ Metal Engraving Art, having a few years background, is trying to get its deserved place in art history with the recent researches. In addition to many researches that analysaed tecnical and historical development steps, this research has been limited with“Line-texture-surface”that plastic elements have been analysed. Line, texture an surface in engraving art and their obtaining methods are handled with changing affects on it. Artist has developed different expression styles since the social trasformings influenced the art in XV. Century. Technical impossibilities have been achieved time by time in creating proces. Line texture and surface have been emphasized in different periods and importance in printing chart. That's why plastic affects have accured differently. Line, texture and surface have been in activation as beeing used the most affectively and the longest among the plastic elements in Metal Engraving Art. This activation that lived in printing surface, plastic elements in engraving art have been formed and envoyed to the observers. Line is used in emphasizing the texture and sometimes used in obtaining the dept. Surface, as formed by line and texture having two dimensions have elasticied by dept and acquired the third dimension.