Video-clipte fotoğrafın kullanımı
Use of photography in the video-clip
- Tez No: 89957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAFİA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Video-Clip'te Fotoğrafın Kullanımı Okan TOKER Danışman: Yard. Doç. Nafıa ÖZDEMİR Jüri: Yard. Doç Nafıa ÖZDEMİR Yard. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yard. Doç. Erol KILIÇ Filmsel anlamda önce sinema doğdu; sonra televizyon geldi. Şimdi yeni bir olguyla karşı karşıyayız: Video- teknolojisi. Yalnızca, görüntü ve ses kaydı taşıma ve depolamadaki bir yenilik olarak kabul edilebilir. Gerçek dünyada olmayan imgeler bilgisayar eşliğinde üretilmekte ve anlatıya sokulabilmetedir. Film ile bilgisayar imgelerinin kaynaştığı bu yeni ürünün en uç örneklerini izlediğimiz tür ise video-clip'tir. Böylece işitsel özelliğe sahip olan müzik bile, insanın en önemli duyusu olan görme duyusuna hitap eden görsel bir sunum haline geldi. Televizyonun özgün dilini oluşturması, müzik endüstrisini durağanlıktan kurtarıp önemli bir atılım yapmasını sağladı. Video-clip formunun insanoğlunun sanatsal birikimi görsel bir estetik içinde fotoğrafik ve sinematografik tecrübelerle sentezlemesi, bu formu aynı zamanda kitsch kılmıştır. Ritm, tempo, hız, hareket ve dinmizmin görsel bir estetik ile bütünleştirilip kurgulanmasıyla oluşturulan video-clip formu, kendi başına bir endüstri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT USE OF PHOTOGRAPHY IN THE VIDEO-CLIP Okan TOKER Supervisor: Yard. Doç. Nafia ÖZDEMİR Jury: Yard. Doç. Nafia ÖZDEMİR Yard. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yard. Doç. Erol KILIÇ First the cinema stemed from the filmic sence, then television was. Now we are encountering a new fact: It is the video- technology. It can be accepted only as a new event in storing and transmitting recorded sounds and image. The mental pictures which are not in the real world are produced with the accompaniment of the computers and could be put into expression. That is the video-clip that we the extreme samples of this new product which joins with the film and computer fictions. So even the music that has the ability of hearing feauture has become a visual supply which addresses the sence of sight accepted as the most significant sense of humanbeings. The fact that television forms its specific language made it be the most significant attempt by releasing the music industry from being stable. That the vdeo-clip form synthesizes the artistic accumulation of the man in an visual aesthetic with the photographic and cinemagrophic experiences, at the same time, made this a kitsch. The video-clip form formed by integrating and being fantasized with the rhythm, speed, movement and dynamism in a visual aesthetic have become and industry itself. This process has also existed similarly in Turkey. With the existence of private televisions, particularly in the last five years time ^ *.. ag - >. / $$IV then television channels for the music in our life. The video-clip industry has been on the increase with extreme speed as well. In addition to the reason of increased demands coming from the music industry, it is observed that the producers made films for the cinema and advertisments previously has inclined towards this field. In parallel with this, joining into the process of the advertisment indstry and the video-clip form has begun. Not only does the video-clip repsent the music, but it becomes a sector of advertising of the other products as well. The video-clip that is the sign of our speedy developed age, by reducing the visual perception period has balanced the number of 25 research fields in just a human's eye has noticed of percepting the pictre passing only once and this causes constantly changeable fiction with it. All this deductions, of the video-clip waywhich it fallows, images seem to be easily created and easily be consumed though, the video-clip, by inheriting the plastic arts preceded it and the values of photographic and cinemagrophic, in spite of the popularity of the music, has become an art of our age with its effective and dynamic structure by sheltering different cultures itself.