Gerçek kişilerde ve sermaye şirketlerinde birleşme
The Fusion among real persons and amoing companies
  1. Tez No: 89955
  2. Yazar: ÜMİT SAYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Ümit SAYMAZ -t GERÇEK KİŞİLERDE VE SERMAYE ŞİRKETLERİNDE BİRLEŞME Danışman : Yrd. Doç. Dr. O. Berna İPEKTEN 1999 - SAYFA : 79 JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. O. Berna İPEKTEN Globalleşen dünyada kâr maksimizasyonunu sağlamak ve rekabeti en aza indirgemek için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Dünya büyümese de dünyadaki ticaret şirketleri her sabah büyüme arzusuyla işlerine başlarlar. Büyümeyi gerçekleştirmenin bir yolu da birleşmedir. Birleşmenin doğal sonucu ise büyümedir. Bu çalışma; gerçek kişilerde birleşme, şirketlerde birleşme, şirketlerde tür değiştirme (dönüşüm) ve vergilendirme gibi dört bölümden oluşmaktadır. Bu tezin yapılmasının amacı; birleşmenin, tür değiştirmenin getirdiği muhasebe tekniklerinin, uygulamalarının ve ilgili bağlayıcı kanunların doğru uygulanmasının sağlanmasıdır. Birleşmenin getirdiği faydalar örneklerle açıklanmıştır. Birleşme gerçekleşirken ortaya çıkabilecek vergi kaybının önlenmesi için de ilgili kanun maddeleri hatırlatılmıştır. Eseri oluşturmak için çoğunlukla tüme varım ve örnekleme metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Ümit SAYMAZ THE FUSION AMONG REAL PERSONS AND AMONG COMPANIES Supervisor : Asst. Assoc. Prof. Dr. O. Berna İPEKTEN 1999 PAGE : 79 JURY : Asst. Assoc. Pof. Dr. O. Berna İPEKTEN It has been accepted different methods for increasing the profit and decreasing the competition in the world which was globalizes. The businesses in the world start their works in the wish of bigger than that was in the last.The fusion is the way for becoming large and the grown is the natural result of fusion. This work contains four parts like The Fusion Among Real Persons, The Fusion Among Companies, The Transformizm For Companies and The Tax Assessment. The aim this thesis is keeping to the right the technics of accountancy presented by fusion and transformizm. İn this work, the profits of fusion were explained with some examples. The commercial laws were reminded about decreasing the incomes of tax. Especially induction method exemplifying method have been used for bring to light the thesis.