Video kayıtlarında sayısal bilgi saklanması
- Tez No: 6003
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Televiyon sistemlerindeki çerçeve resminin, istendiği anda ekranda izlenmesinin bir çok sorunları vardır. Bu çalışmada bu sorunları giderebilecek bilgisayar denetimli bir arama sistemi geliştirilmiştir. îşlem sırasıyla, her bir tam resirae bir resim numarası verilmekte ve sonra, bu resim numarası video İşareti içinde uygun bir yere kaydedilmektedir. Resim numaraları taranarak aranılan resim bulunup ekrana getirilir. Verilen resim numarası sayısal (binary) olarak kaydedilmekte ve daha sonra okunup sayısal olarak değerlendirilmektedir. Bu sayısal bilginin kaydedileceği yer çok önemlidir, izleyicinin göremiyecegi bir yerde ve yeterli uzunlukta olmalıdır. Bunun için bir satır bilgisinin içine sayısal bilgi kaydedilmelidir. Ancak izleyiciyi rahatsız etmemesi için ekranda gözükmeyen satırlardan biri seçilmelidir. Bu sistemin çalışma ilkeleri, sistemin geliştirilmesi, üstünlükleri ve karşılaşılan sorunlar ayrıntılı bir şekilde verilmektedir, ilerdeki çalışmalara ışık tutacak öneriler de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many problems related with observing the frame picture m television systems,when required on the screen. In this work, a computer controlled searching system is developed to overcome these problems. A picture number is given to each picture. and then this picture number is recorded in an appropriate place within the video signal, respectively.The picture numbers are searched in order to find the required picture and to put on the screen. The given picture number is recorded in digital (binary) form, and later read and evaluated in digital form. The place where this digital information will be recorded is important.lt must be a place which the spectator cannot see, and must be sufficiently long. For this reason, the digital information is recorded within a line information. Besides, a line which is invisible should be selected in order not to disturb the spectator. The operating principles of this system, development of the system, advantages and the problems encountered are presented in detail. Proposals to enlighten the future works are added as well.