Türkiye'de akaryakıt sektörünün COVİD-19 pandemisi bağlamında analizi
Analysis of the fuel sector in Turkey in the context of the COVID-19 pandemic
- Tez No: 899591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN HANDE SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisinin Türkiye'deki akaryakıt sektörü üzerindeki etkilerini incelemektedir. COVID-19, hem döviz kurlarını hem de akaryakıt fiyatlarını etkileyen karmaşık bir dizi faktörü beraberinde getirmiş, birçok sektörde olduğu gibi akaryakıt talebinde de büyük düşüşlere neden olmuştur. Döviz kuru dalgalanmaları, akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkileyerek, ekonomik belirsizlik dönemlerinde tüketici davranışlarını değiştirmiştir. Bu ilişkilerin derinlemesine analizi, akaryakıt sektöründeki dinamikleri daha iyi anlamak için önemlidir. COVID-19, akaryakıt sektöründe değişikliklere yol açarak, talep, fiyatlar, çevresel etkiler ve tüketici davranışları üzerinde önemli etkiler yarattı. Pandemi sonrası dönemde, sektörün geleceği yenilenebilir enerjiye geçiş ve sürdürülebilirlik hedefleriyle şekillenecektir. Bu çalışmada, pandemi döneminde akaryakıt talebindeki dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler ve tedarik zinciri sorunları detaylı olarak analiz edilmektedir. Ayrıca, pandemi sonrası dönemde sektörde sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş ve dijitalleşmenin hızlanması gibi yapısal değişimlere vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study looks at how the COVID-19 outbreak has affected Turkey's petroleum industry. In addition to causing significant drops in gasoline consumption, COVID-19 has brought about a complicated array of elements that impact fuel prices and currency rates. Fuel costs have been directly impacted by changes in exchange rates, which has altered consumer behavior during difficult economic times. To comprehend the dynamics of the fuel industry better, a thorough examination of these linkages is necessary. The gasoline industry has changed as a result of COVID-19, with notable effects on consumer behavior, pricing, demand, and the environment. The shift to renewable energy and environmental objectives will influence the sector's future in the post-pandemic era. The supply chain issues, pricing fluctuations, and variations in gasoline demand throughout the pandemic are all thoroughly examined in the present study. Furthermore, the post-pandemic age places a strong emphasis on structural changes including the switch to renewable energy sources and the quickening of the industry's digitization.