Çağdaş Türk sinemasında deli/meczup temsili açısından takva filmi
The film takva in terms of the representation of the mad/defeated in contemporary Turkish cinema
  1. Tez No: 899629
  2. Yazar: VEYSEL CİHAN HIZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ORHAN GÖZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Çağdaş Türk Sinemasında Deli/Muczup Temsili Açısından Takva Sinema Filmi”başlıklı çalışma, delilik kavramını, bilimsel ve dinsel bağlamda, tıp alanında, İslam felsefesinde ve sosyal temsil anlamında derinlemesine incelemektedir. Dünya sinemasında delilik ve deli kahramanları ele alarak sinemaya bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Türkiye sinemasında deli karakterler çözümlenirken Tabutta Röveşata, Öğretmen, Çıplak Vatandaş, Vizontele ve Kosmos sinema filmlerinin ana karakterlerine odaklanarak bu filmlerde konu edilen delilik kavramı üzerine yapılmış bir araştırmayı içermektedir. Tez çalışmasının ana konusu olan Takva sinema filmi ile ilgili olan bölüme geçmeden önce, İslam'da Takva kavramının kökeni ve anlamı üzerine detaylı bir tanımlama yapılmıştır. Tez, Takva sinema filminin yönetmeni Özer Kızıltan ile ilgili genel bir bakışın ardından filmin ana karakteri Muharrem ve diğer karakterlerine ilişkin ayrıntılı bir analiz içermektedir. Muharrem karakterini İslami bir kişilik olarak inceledikten sonra, sonuç bölümünde yer alan tahliller ve çıkarımlar, filmin genel akışı ve planları ile ilgili detayları içeren bölümün ardından ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Representation of Mad/Defeated in Contemporary Turkish Cinema: The Case of the Film ”Takva" examines the concept of insanity in depth in the scientific and religious context, in the fields of medicine, Islam, and social representation. It aims to offer a perspective at cinema by dealing with madness and mad heroes in world cinema. While analyzing crazy characters in Turkish cinema, it includes a research on the consept of madness, which is the subject of the films Tabutta Rövaşata, Öğretmen, Çıplak Vatandaş, Vizontele and Kosmos by focusing on the main character of these films. Before moving on the section about the Takva movie, which is the main subject of the thesis,a detailed definition was made on the origin and meaning of the concept of piety in İslam. Following an overview of Özer Kızıltan, the director of the movie Takva, the thesis includes a detailed analysis of the main character of the movie, Muharrem, and the other characters. After examining the character of Muharrem as an İslamic personality, the analyzes and inferences in the conclusion section are presented after the section containing details about the general plans of the film.