Sakarya ve çevresinde Osmanlı Dönemi dini mimari eserler
The religions architectural buldings of Ottoman history in Sakarya and its environment
- Tez No: 89966
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SAKARYA VE ÇEVRESİNDE OSMANLI DÖNEMİ DİNİ MİMARİ ESERLER Yusuf ÇETİN Danışman: Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU 1999-Sayfa: Jüri: Sakarya ve çevresi Osmanlı dönemi dini mimarî eserler konusunda zengin bir yöre olmasına rağmen bu yörenin eserleri yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada amacımız, Sakarya ve çevresindeki Osmanlı dönemi dinî mimarî eserlerini inceleyerek, günümüze ulaşmayanları tarihi kayıtlardan tespit etmek, ulaşanları ise ayrıntılı olarak değerlendirmektir Giriş bölümünde Sakarya yöresi tarihi ve coğrafi yapısı ile tanıtıldıktan sonra Osmanlı camilerinin ve zaviyelerinin gelişimi konusuna değinilmiştir. Katalog bölümünde günümüze ulaşmayan yapılan tarihi kayıtlardan tespit edilmiştir. Günümüze ulaşan yapılar ise çizim ve resimlerle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Değerlendirme ve karşılaştırma bölümünde ise yapılar benzer örneklerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Sakarya yöresi deprem kuşağı üzerinde bulunduğu için yapıların büyük bir kısmının yıkılıp yeniden yapılması sonucunda yapıların ilk durumları ilgili tam bir değerlendirme yapılamamıştır. Orijinal hali ile günümüze ulaşanların ise yapıldıkları dönemin özelliklerini taşıdıkları görülmüştür. Ancak“Çantı”tarzı dediğimiz ahşap camilerde Sakarya yöresinde orijinal bir üslubun doğduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE RELIGIONS ARCHITECTURAL BULDINGS OF OTTOMAN HISTORY IN SAKARYA AND ITS ENVIRONMENT Yusuf ÇETİN Supervisor: Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU 1999-Page: Jury: Although Sakarya and its environment is a rich place in terms of religious architectural buildings during Ottoman History, these buildings have not adequately been studied. In this study, it is aimed to analize the buildings mentioned above. Of these buildings which have not reached today are found out from the historical dokuments and rest of them are studied in detail. In the introduction chapter, after presenting the history and geographical structure of Sakarya region, the development of Ottoman mosque and Zâviyes is explained. In the catalog chapter, the buildings which have not reached today are abtained from the historical dokuments. The other buildings are studied in detail using drawings and pictures. In the evaluation and verification chapter, the buildings are compared with the similar samples and evalvated. As a result of this study, it is found aut that mast of buildings in Sakarya region have ruined and rebuilt the Ottoman History because Sakarya is in a seismic region. There fore, these buildings could not been evalnuted in the study. But, the original buildings have the properties of its age. And it is found out that the wooden mosques called“Çandı”have original styles.