Portföy yönetiminde risk-getiri ilişkisinin incelenmesi
A Study of risk-return relation in the portfolio management
- Tez No: 89965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PORTFÖY YÖNETİMİNDE RİSK-GETİRİ İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ Mehmet Sait ÖZDEMİR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ 1999-SAYFA: jüri: Bu çalışmada; Portföy yönetiminde risk-getiri ilişkisi teorik açıdan incelenmiş ve İMKB'na kote edilmiş 137 şirketin verileri kullanılarak kaldıraç derecelerine göre (Faaliyet, Finansal ve Toplam Kaldıraç Dereceleri) oluşturulan portföylerin getirilen' ile riskleri arasındaki ilişki, 1996-1998 dönemi itibariyle Menkul Kıymetler Fiyatlandırma Modeli aracılığıyla incelenmiştir. Regresyon Analizi tekniği kullanılarak yapılan incelemede: Faaliyet kaldıracı derecesine göre oluşturulan portföylerin getirilen ile riskleri (sistematik ve sistematik olmayan) arasında herhangi bir ilişkinin bulunmadığı, finansal kaldıraç derecesi ve toplam kaldıraç derecesine göre oluşturulan portföylerin getirilen' ile sistematik riskleri arasında pozitif bir ilişkinin var olduğu, bu ilişkinin derecesinin; toplam kaldıraç derecesine göre oluşturulan portföylerde daha yüksek olduğu ve sistematik olmayan risklerle getirilerinin arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum; 1996-1998 döneminde İMKB'nda yatırımcıların yatırım kararlarını sırasıyla, şirketlerin toplam kaldıraç derecesi ve finansal kaldıraç derecesini gözönüne alıp portföy oluşturarak verdiklerini, şirketlerin faaliyet kaldıraç derecelerinin, yatırımcıların yatırım kararlarında etkili olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY OF RISK-RETURN RELATION IN THE PORTFOLIO MANAGEMENT Mehmet Sait ÖZDEMİR 1999 -PAGE: 100 Jury : In this study, Risk-return relation in the portfolio management was studied in the view of theory and the relation between the return of portfolios which made in accordance with leverage degrees (operating, financial and total leverage degrees) by using data of 137 companies which were quoted to Istanbul Stock Exchange and their risks has been studied by means of the Capital Asset Pricing Model between the period 1 996-1 998. In study made by using technique of Regression Analysis: it has been determined that there are not any relations between returns of potfolios made in accordance with operating leverage degree and their risks (With systematic and unsystematic), there is a positive relation between returns of portfolios made in accordance with financial leverage degree and total leverage degree and their systematic risks and, the degree of this relation has been more higher in the portfolios made in accordance with total leverage degree and there are not relation between their returns and unsystematic risks. This position: During 1996-1998 term, has proved that investors in Istanbul Stock Exchange has taken their investment decisions respectively by making portfolios in considering total leverage degree and financial leverage degree of the companies and operating leverage degrees of the companies has not been affected on the investment decisions of investors.