Üniversitelerin spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğretmenlik bölümü öğrencileri ile antrenörlük bölümü öğrencilerinin sporda toparlanma bilgi düzeylerinin incelenmesi
A comparative study of the knowledge levels of students in the faculty of sport sciences, with a focus on those in the teaching department and the coaching department, in relation to the field of sports recovery
- Tez No: 899678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTUĞRUL ÇIPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören beden eğitimi ve spor öğretmenliği ile antrenörlük eğitimi bölümü öğrencilerinin toparlanma bilgi düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve genel tarama modellerinden, tekil tarama ile kesitsel yaklaşım yöntemi modeli kullanılmış olup, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Ankara Gazi Üniversitesi ve Bartın Üniversitesinden 103 erkek, 51 kadın, toplam 154 gönüllü öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Verilerin toplanması için, anket yöntemi kullanılmış ve çevrimiçi uygulanmıştır. Ek olarak Aydemir, Mirzeoğlu ve Eroğlu (2020) tarafından Türkçe geçerlilik-güvenirlik çalışması yapılmış olan“Sporda Toparlanma Bilgi Testi (STBT)”anketi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre yaş, bölüm, sporcu geçmişi yılı, cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the level of knowledge that students enrolled in the physical education and sports teaching and coaching programs at the faculty of sports sciences possess regarding the aforementioned subject matter. The study employed a combination of quantitative and general sampling models, as well as a single-case and a cross-sectional approach. The research was conducted at two universities: Manisa Celal Bayar University and Bayburt University. A total of 154 participants, comprising 103 male and 51 female students from Ankara Gazi University and Bartın University, took part in the study. The data were collected using the survey method and were administered online. Additionally, the“Sport Recovery Knowledge Test”(STBT), a reliability and validity study conducted by Aydemir, Mirzeoğlu, and Eroğlu (2020) in Turkish, was utilized in this investigation. The findings of the study indicate that there is no statistically significant difference in the data based on the variables of age, department, history of participation in sports, and gender (p>0.05). A comparison of the data according to class revealed a statistically significant difference (p < 0.05). Finally, an examination of the STBT score statistics revealed that 5.19% of the participants obtained scores between 0 and 20, 13.64% obtained scores between 21 and 40, and 10.39% obtained scores between 41 and 60. The results demonstrated that 41-60% of the participants received scores between 0-20, while 29.87% received scores between 61-80. Additionally, 40.91% of the participants received scores between 81-100. In light of the aforementioned results, it can be posited that the educational programmes designed to facilitate the integration of students into the academic community within the faculties of sports sciences are effective.