Spor bilimleri fakültesi ile beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin akademik motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of academic motivation levels of students in faculty of sports sciences and school of physical education and sports
- Tez No: 536234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
1. ÖZET Bu çalışma yaşantımızın her anlamında önemli bir yer teşkil eden motivayon kavramının öğrencilerin günlük yaşantılarına ve akademik düzeylerine etkisinin belirlemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de seçilen bazı Spor Bilimleri Fakültesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklemi ise 2017-2018 eğitim öğretim yılında Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi; İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 6400 öğrenci içerisinde tesadüfi örneklem ile belirlenen 1048 öğrenciden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada evrenin %16' sına tekabül eden öğrenciye anket uygulanmış fakat 48'i değerlendirmeye uygun bulunmamıştır. Çalışma nicel araştırma veri toplama yöntemlerinden biri olan anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla Vallerand ve ark. tarafından geliştirilen, Karagüven tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Akademik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, frekans, bağımsız değişkenlere bağlı farklılaşma düzeyini değerlendirmek için parametrik verilerde“independent sample t-testi”ve“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the purpose of determining the effect of motivation concept, which has an important place in all aspects of our life, on daily lives and academic levels of students. The population consists of students in some Faculties of Sports Sciences and School of Physical Education and Sports selected in Turkey. Its sample consists of 1048 students determined with random sampling among 6400 students receiving education in Fırat University Faculty of Sports Sciences; İnönü University School of Physical Education and Sports; Atatürk University Faculty of Sports Sciences; Yüzüncü Yıl University School of Physical Education and Sports; Dicle University School of Physical Education and Sports; Bartın University School of Physical Education and Sports; Sakarya University Faculty of Sports Sciences in 2017-2018 academic year. A survey was applied for students corresponding to 16% of the population in the research, but 48 of them were found inappropriate for the assessment. Survey method which is one of quantitative research data collection methods was used in the study.“Academic Motivation Scale”developed by Vallerand et al. and adapted to Turkish by Karagüven was used in the research for the purpose of determining the motivation levels of students. Data obtained were evaluated in IBM SPSS 22.0 packaged software.“Independent sample test”and“one-way analysis of variance (ANOVA)”in parametric data were used in data analysis for the purpose of evaluating differentiation level depending on percentage, frequency and independent variables.