Riskli alkol kullanımı olan bireylerde çocukluk çağı ruhsal travmaları ve savunma mekanizmalarının incelenmesi
Examination of childhood psychological traumas and defense mechanisms in individuals with risky alcohol use
  1. Tez No: 899679
  2. Yazar: UĞUR KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Alkol bağımlılığıyla mücadelede genç yetişkinlerin alkol kullanımıyla ilgili dinamiklerini incelemek önleme ve farkındalık için önemlidir. Bu çalışmada riskli alkol kullanımı olan genç yetişkinlerin çocukluk çağı travmalarının ve kullandıkları savunma düzeneklerinin objektif ve projektif araçlar kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Örneklem 18-26 yaş arası 89 katılımcıdan (45 kadın, 44 erkek) oluşmaktadır. Alkol kullanımı riskli düzeyde olan 50, risksiz düzeyde olan 39 kişilik gruplar karşılaştırılmıştır ve tüm katılımcılara iki farklı aracı değişken modeli uygulanmıştır. Modellemelerdeki görünümün projektif testlerle (Rorschach ve Tematik Algı Testi) incelenebilmesi için travma puanı ve alkol kullanım düzeyi yüksek olan beş katılımcı ile amaçlı örneklem oluşturulmuş, projektif test yanıtları yorumlanarak travmatik ifadeler ve savunma düzenekleri belirlenmiştir. Bulgular: Nicel verilere göre; duygusal ihmal, cinsel istismar ve fiziksel istismar ile immatür savunma düzenekleri ve alkol kullanım düzeyleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Çocukluk çağı travmalarına alkol kullanımı eşlik ettiğinde immatür savunma kullanımının arttığı, immatür savunmalar eşlik ettiğindeyse alkol kullanımının arttığı belirlenmiştir. Nitel veriler ise alkol kullanım ve travma puanı yüksek olan katılımcıların immatür savunmalarını, travmayı çağrıştıran ifadelerini ve kırılgan ruhsal yapılanmalarını göstermiştir. Sonuç: Çocukluk çağı travmaları ve immatür savunma düzeneklerinin aşırı kullanılması genç yetişkinlerde riskli alkol kullanımına etki etmektedir. Ayrıca riskli alkol kullanan genç yetişkinleri değerlendirirken projektif tanı araçları faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the fight against alcohol addiction, it is important to examine the dynamics of young adults related to alcohol addiction for prevention and awareness. In this study, we aimed to examine childhood traumas and the defense mechanisms used by young adults with risky alcohol use using objective and projective tools. Materials and Methods: The sample consisted of 89 participants (45 women, 44 men) aged 18-26 years. Groups of 50 participants with high-risk alcohol use and 39 participants with low-risk alcohol use were compared and two different mediating variable models were applied to all participants. In order to examine the appearance in the models with projective tests a purposive sample was formed with five participants with high trauma score and alcohol use level, and traumatic expressions and defense mechanisms were determined by interpreting the projective test responses. Results: According to the quantitative data, it was found that there was a relationship between emotional neglect, sexual abuse and physical abuse and immature defense mechanisms and alcohol use levels. It was determined that the use of immature defenses increased when childhood traumas were accompanied by alcohol use, and alcohol use increased when immature defenses were accompanied. Qualitative data showed that participants with high alcohol use and trauma scores had immature defenses, trauma-evoking expressions and fragile psychological structures. Conclusion: Childhood traumas and overuse of immature defense mechanisms influence risky alcohol use in young adults. In addition, projective diagnostic tools may be useful in assessing young adults with risky alcohol use.