Bütünleşik zekânın çatışma yönetimi üzerindeki etkisinde entelektüel liderliğin aracılık rolünün sivil toplum kuruluşları bağlamında araştırılması
Investigation of the mediating role of intellectual leadership in the effect of integrated intelligence on conflict management in the context of non-governmental organizations
- Tez No: 899727
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Zekâ kavramı antik çağlardan beri filozoflar ve bilim insanlarının dikkatini çekmiş fakat kavrama ilişkin net bir tanımın yapılması mümkün olmamıştır. Zekâya ilişkin yapılan tanımlar ve kuramlar da insan zekâsının bilişsel, sosyal ve duygusal becerilerden oluştuğunu göstermektedir. Bu nedenle zekânın yalnızca bir bileşenden oluşmadığı, kişinin bilişsel, sosyal ve duygusal yetenekleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söylemek mümkündür. Bu çalışmada zekâya ilişkin yapılan araştırmalar ve yaklaşımlar göz önünde bulundurularak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuş, yöneticilerin bilişsel, sosyal ve duygusal yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan“Bütünleşik Zekâ”ölçeği geliştirilmiştir. Çalışmanın özgün değeri ise literatürde zekânın bir bütün olarak ele alındığı ilk çalışma olmasıdır. Çalışma gönüllülük esasına dayalı ve günümüzde üçüncü sektör olarak da bilinen STK'ler bağlamında gerçekleştirilmiş ve STK yöneticilerinin bütünleşik zekâlarının çatışma yönetimine etkisi incelenmiş, yapısal eşitlik modellemesi ile de yöneticilerin entelektüel liderliklerinin aracılık rolü anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma sonuçları SPSS ve LİSREL programı kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların işletme literatürüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of intelligence has attracted the attention of philosophers and scientists since ancient times, but it has not been possible to give a clear definition of the concept. Definitions and theories regarding intelligence indicate that human intelligence consists of cognitive, social and emotional skills. Therefore, it is possible to say that intelligence does not consist of only one component, but should be evaluated within the framework of a person's cognitive, social and emotional abilities. In this study, a conceptual framework was created by taking into account the research and approaches regarding intelligence, and the“integrated intelligence”scale, which aims to measure the cognitive, social and emotional abilities of managers, was developed. The unique value of the study is that it is the first study in the literature that examines intelligence as a whole. The study was carried out on a voluntary basis in the context of NGO's, also known as the third sector today, and the effect of the integrated intelligence of NGO managers on conflict management was examined, and the mediating role of the intellectual leadership of managers was tried to be understood through structural equation modeling. Study results were obtained using spss and lısrel programs. It is thought that the results obtained from the study will contribute to the business literature.