Mother tongue influence in the acquisition of English as a second language
İngilizcenin ikinci dil olarak ediniminde anadilin etkisi
- Tez No: 899726
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giderek artan sayıda akademisyen ve eğitimci ikinci dil edinimi çalışmalarına ilgi duymaktadır. Sürecin işleyişini ortaya çıkarmak için çok sayıda çalışma yürütülmektedir. Birkaç araştırma, ana dilin müdahalesi, kelime veya dilbilgisi yapısı edinimi, kültürleşme ve edinim gibi olgunun belirli yönlerini incelemiştir. Bu çalışma, anadilin ikinci bir dil edinme süreci üzerindeki etkisini tüm ön bilgileri entegre ederek araştırmayı amaçlamaktadır. Dilin sözdiziminden oluşan karmaşık bir sistem olduğu incelenmiştir. Yukarıda bahsedilen bu bölümlerin her birinde anadil ve ikinci dil arasında birbiriyle ilişkili bağlantılar olduğu gösterilmiştir. Araştırmacı, anadil ve ikinci dilin edinim sürecindeki rolünü ve bu süreç üzerindeki etkilerini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
An increasing number of academics and educators are interested in the study of second language acquisition. Numerous studies have been carried out to uncover the workings of the process. A few researchers have looked into specific facets of the phenomenon, like interference from the mother tongue, vocabulary or grammar structure acquisition, acculturation, and acquisition. This study aims to investigate the impact of the mother tongue on the process of acquiring a second language by integrating all prior knowledge. It was studied that language is a complicated system made up of syntax. It has been shown that there are interrelated linkages between the mother tongue and second language in each of these sections mentioned above. The researcher investigated the role of mother tongue and second language in the acquisition process and their effect on it.