İletişim ve enformasyon teknolojilerinin bireysel kullanımı ve gündelik yaşam pratikleri
The individual use of communication and information technologies and everyday life practices
  1. Tez No: 899752
  2. Yazar: GÜLTEN ÖZDEMİR ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışma, iletişim ve enformasyon teknolojilerinin bireysel kullanımını ve bu teknolojilerin gündelik yaşam üzerindeki etkilerini derinlemesine bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte, iletişim teknolojileri bireylerin sosyal ilişkilerinden iş yapış şekillerine, bilgiye erişim yöntemlerinden tüketim alışkanlıklarına kadar geniş bir yelpazede değişim ve dönüşüm yaratmaktadır. Çalışmada, bireylerin yeni iletişim teknolojilerine karşı gösterdikleri direnç ve uyum süreçleri ele alınmakta, bu süreçlerin kültürel ve sosyal kodlarla nasıl şekillendiği analiz edilmektedir. Çalışma, dijitalleşmenin bireylerin gündelik yaşamını nasıl dönüştürdüğünü anlamaya odaklanmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya, akıllı cihazlar, online alışveriş ve dijital hizmetler gibi teknolojik yeniliklerin bireylerin hayatına nasıl dahil olduğu incelenmiştir. Bireylerin gündelik yaşam pratiklerinin dijitalleşmeyle birlikte nasıl yeniden şekillendiğini anlamaya yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Araştırma, gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen nitel verilere dayanmaktadır. Sonuçlar, iletişim ve enformasyon teknolojilerinin gündelik yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini, ancak bu teknolojilerin bireyler arasında farklı etkilere yol açtığı ve dijital eşitsizliğin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Çalışma, hem iletişim teknolojilerinin toplumsal hayata etkilerini hem de bu teknolojilerle ortaya çıkan yeni sosyal ve kültürel dinamikleri anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore in depth the individual use of communication and information technologies and their impact on everyday life. With the acceleration of digital transformation, communication technologies have created change and transformation across a broad spectrum, from individuals' social relationships to work practices, from methods of accessing information to consumption habits. The study addresses the resistance and adaptation processes that individuals display towards new communication technologies and analyzes how these processes are shaped by cultural and social codes. The research focuses on understanding how digitalization has transformed individuals' daily lives. In this context, it examines how technological innovations such as social media, smart devices, online shopping, and digital services have been integrated into people's lives. It provides a framework for understanding how individuals' everyday practices are reshaped through digitalization. The research is based on qualitative data obtained through semi-structured interviews. The results show that communication and information technologies have become an indispensable part of daily life, but they also lead to varying effects among individuals, contributing to the increase of digital inequality. The study aims to understand both the societal impacts of communication technologies and the new social and cultural dynamics emerging alongside these technologies.