Problem kurma aktivitelerine dayalı alan ölçme öğretiminin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
The effect of area measurement instruction based on problem-posing activities on the academic achievement and attitudes towards mathematics of 6th grade middle school students
- Tez No: 899753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı, problem kurma aktivitelerine dayalı alan ölçme öğretiminin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Marmara Bölgesi'ndeki bir ilin bir ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunun 6. sınıflarında öğrenim gören 44 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Buna göre, bu araştırmadaki deney (n=23) ve kontrol (n=21) grupları yansız atama ile oluşturulmuştur. Araştırmacı, alan ölçmede problem kurmaya yönelik bir aktivite planı hazırlamıştır. Bu plan doğrultusunda deney grubuna dört hafta boyunca problem kurma ve çözmeyi içeren etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise normal programa devam edilmiştir. Grupların her ikisine de matematik dersinin 6. sınıf müfredatında yer alan“Alan Ölçme”konusunda hazırlanan“Matematik Alan Ölçme Başarı Testi”ile“Matematik Tutum Ölçeği”sırasıyla ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz bulgularından, problem kurma aktiviteleriyle yürütülen alan ölçme öğretiminin hem akademik başarı hem de matematiğe yönelik tutum değişkenleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of area measurement instruction based on problem-posing activities on the academic achievement and attitudes towards mathematics of 6th grade middle school students. The study was conducted in the 2022-2023 academic year with 44 6th grade students studying at a public school affiliated with the National Education of Turkey in a city in the Marmara Region. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. Accordingly, the experimental (n=23) and control (n=21) groups in this study were formed by random assignment. The researcher prepared an activity plan for problem posing approach in area measurement. In line with this plan, activities involving problem posing and solving were applied to the experimental group for four weeks. In the control group, the normal curriculum was continued. The“Area Measurement Achievement Test”and“Mathematics Attitude Scale”prepared on the topic of area measurement in the 6th grade curriculum of the mathematics course were applied to both groups as pretest and posttest before and after the instruction, respectively. The collected data were analysed by the means of SPSS software. It was concluded from the findings of this study, that area measurement teaching with the problem-posing activities had a positive effect on both academic achievement and attitudes towards mathematics.