Farklı yangın geciktirici bileşim oranlarının kauçuk köpüklerinin aleve dayanımı üzerine etkisi
The effect of different flame retardant compound ratios on the fire resistance of rubber foams
- Tez No: 899807
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUĞRUL SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Binalarda yalıtım amacıyla kullanılan akrilonitril bütadien (NBR) kauçuk köpükleri kimyasal yapıları nedeniyle oldukça yanıcıdır. Okul, hastane, tren, alışveriş merkezi gibi insan sayısının fazla olduğu yapılarda da enerji tasarrufu amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda, yangın sırasında ölümlerin büyük çoğunluğunun yanarak değil, oluşan toksik gazlar sebebiyle zehirlenerek meydana geldiği sayısal verilerle gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı yapılarda kullanılan kauçuk köpüklerinin yangın dayanımını arttırmak ve yangın sırasında oluşan duman oluşumunu azaltmaktır. Sektörde yangın dayanımı için kullanılan alev geciktiriciler düşük maliyetleri, az miktarlarda bile etkili olmaları ve sektörde kolay bulunabilirlikleri sebebiyle halojenli alev geciktiricilerdir. Halojenli alev geciktiricilerin çevre ve insan sağlığı için oldukça zararlı etkileri olmaktadır. Bu sebeple bu çalışmada halojensiz alev geciktiricilerden alüminyum trihidroksit (ATH) ve amonyum polifosfat (APP) kullanılmıştır. 195 phr (yüz parça kauçuk) ATH miktarına ek olarak Exolit AP 422 marka APP'den 20 ve 40 phr eklenmiş, Exolit AP 760 marka APP'den ise 20 phr eklenmiştir. Numunelerin LOI (Limitli Oksijen İndeksi), TGA (Termogravimetrik Analiz) ve konik kalorimetre analizleri yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acrylonitrile butadiene rubber (NBR) foam, commonly used for insulation in buildings, is highly flammable due to its chemical structure. It is frequently used in structures with large numbers of people, such as schools, hospitals, trains, and shopping malls, for energy-saving purposes. Research has shown with statistical data that the majority of deaths during fires are not caused by burning but by poisoning due to toxic gases produced during the fire. The aim of this study is to increase the fire resistance of rubber foams used in buildings and to reduce smoke formation during a fire. In the industry, halogenated flame retardants are commonly used for fire resistance due to their low cost, effectiveness even in small quantities, and easy availability. However, halogenated flame retardants have highly detrimental effects on human health and the environment. Therefore, in this study, halogen-free flame retardants such as aluminum trihydrate (ATH) and ammonium polyphosphate (APP) were used. In addition to 195 phr (parts per hundred rubber) of ATH, 20 and 40 phr of APP from Exolit AP 422 and 20 phr of APP from Exolit AP 760 were added. The samples were subjected to LOI (Limited Oxygen Index), TGA (Thermogravimetric Analysis), and cone calorimeter tests, and the results were evaluated.