Kâmûsü'l-a'lâm (İnceleme-metin-dizin 1. cilt sayfa 75-149)
Kâmûsü'l-a'lâm (Review-text-index 1st volume page 75-149)
  1. Tez No: 899820
  2. Yazar: NAJMA MOHAMAD ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
XIX. yüzyılda Tanzimat döneminde yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren Şemseddin Sâmi, Türk edebiyatına önemli derecede katkıda bulunmuştur. Hazırlamış olduğu Kâmûsu'l-a'lâm adlı eseri, düşünce ve edebiyat hayatımızda yerini alan eserlerin başında gelmektedir. Bouillet'nin Dictionnaire Universeld'Histoire et de Geographie adlı eserini tercüme amaçlı yola çıkmasına rağmen bu eserde görülen bilgi yanlışlığı ve eksiklikler üzerine esere telif bir eser hüviyeti kazandıran Sâmi, pek çok temel kaynaktan yararlanarak Kâmûsu'l-a'lâm'ı kaleme almıştır. Kâmûsu'l-a'lâm adlı eser, 4830 sayfadan müteşekkil olup 6 ciltlik bir hacme sahiptir. 1889 yılı ile 1899 yılları arasında fasiküller hâlinde Mihran Matbaası'nda yayımlanan eser, tarih ve coğrafyaya dair bilgilerin yanı sıra tanınmış kişilerin biyografik bilgilerini de ihtiva etmektedir. Şemseddin Sâmi'nin bu eserinin tam anlamıyla çeviri yazısı yapılmamış olup sadece müstakil başlıklar altında incelenmiştir. Tarafımızca yapılan bu çalışma ile edebiyat ve bilim dünyasına önemli bir eserin kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Şemseddin Sâmi'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserlerinin ele alındığı bölümlerin akabinde Kâmûsü'l-a'lâm'ın 1. cildinin 75-149 sayfa aralığı incelenmiş ve çeviri yazısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Shemseddin Sâmi, who made a name for himself with his works in the Tanzimat period in the XIXth century, made a significant contribution to Turkish literature. His work titled Kâmûsü'l-a'lâm is one of the works that took its place in our intellectual and literary life. Although he set out to translate Bouillet's Dictionnaire Universeld'Histoire et de Geographie, Sâmi, who gave the work the identity of a copyrighted work upon the inaccuracies and deficiencies seen in this work, wrote Kâmûsü'l-a'lâm by making use of many basic sources. The work titled Kâmûsü'l-a'lâm consists of 4830 pages and has a volume of 6 volumes. Published between 1889 and 1899 in fascicles at Mihran Printing House, the work contains information on history and geography as well as biographical information on well-known people. This work of Shemseddin Sâmi has not been translated completely and has only been analysed under separate headings. With this study, it is aimed to bring an important work to the world of literature and science. For this purpose, following the chapters on Shemseddin Sâmi's life, literary personality and works, the 75-149 pages of the first volume of Kâmûsü'l-a'lâm were analysed and the translation was presented.