Sağlık kurumlarında sıfır atık yönetiminin uygulanması: Bir devlet hastanesi örneği
Implementation of zero waste management in health institutions: A state hospital example
- Tez No: 899843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇETİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada Ermenek Devlet Hastanesinde sıfır atık yönetiminin nasıl yapıldığı ve toplanan tıbbi atıkların aylara, yıllara, birimlere, yatan hasta sayısına, maliyetine ve atık türü miktarının yıllara göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Yıllara göre Ermenek Devlet Hastanesinde 2013-2024 yılları arasından toplam 138 788 kg tıbbi atık toplanmıştır. 2013-2024 yılları arasında en fazla tıbbi atık miktarı 19 821 kg ile 2023yılı, en az tıbbi atık ise 3 074 kg ile 2013 yılında toplanmıştır. Ermenek Devlet Hastanesinde 2017-2023 yılları arasında birimlere göre tıbbi atık verilerine ulaşılmış olup en fazla tıbbi atık üreten birimin 21 136 kg ile diyaliz birimi, en az tıbbi atık üreten birim ise 133 kg ile palyatif ünitesidir. 2014-2024 yılları arasında 28 984 hasta yatarak tedavi görmüş olup yatan hasta sayısına bağlı olarak hasta başına düşen tıbbi atık miktarının en fazla olduğu 2021 yılı 12,13' lük oranla ilk sırayı almıştır. 2022-2024 yıları arasında toplanan toplam tıbbi atık miktarının maliyetlerine ilişkin bilgilere erişilmiş olup 2022 yılında toplam 111 987,04 TL, 2023 yılında ise 290 183,52 TL ve 2024 yılında toplam 153 290,02 TL olmak üzere bu yıllarda toplam 555 460,58 TL tıbbi atık maliyeti ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined how zero waste management is carried out in Ermenek State Hospital and how the amount of medical waste collected varies according to months, years, units, number of inpatients, cost and waste type. According to the years, a total of 138 788 kg of medical waste was collected in Ermenek State Hospital between 2013-2024. Between 2013-2024, the highest amount of medical waste was collected in 2023 with 19 821 kg and the least amount of medical waste was collected in 2013 with 3 074 kg. In Ermenek State Hospital, medical waste data was obtained according to the units between 2017-2023 and the unit generating the highest amount of medical waste was the dialysis unit with 21 136 kg and the unit generating the least amount of medical waste was the palliative unit with 133 kg. Between 2014 and 2024, 28 984 patients received inpatient treatment and depending on the number of inpatients, the amount of medical waste per patient was the highest in 2021 with a rate of 12.13. Information on the costs of the total amount of medical waste collected between 2022 and 2024 was accessed, and a total of 111 987.04 TL in 2022, 290 183.52 TL in 2023 and 153 290.02 TL in 2024, resulting in a total medical waste cost of 555 460.58 TL in these years.