Kişi-örgüt ve kişi-iş uyumunun yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı ve dijital dönüşümün aracı rolü: Türkiye'de bilişim sektörü üzerine bir araştırma
The mediating role of knowledge sharing and digital transformation in the effect of person-organization and person-job fit on innovative work behavior: A Research on the it sector in Turkey
- Tez No: 899847
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada kişi-örgüt uyumu, kişi-iş uyumu, bilgi paylaşımı, dijital dönüşüm ve yenilikçi iş davranışı konuları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, kişi-örgüt ve kişi-iş uyumunun yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı ve dijital dönüşümün aracı rolünün incelenmesidir. Bu bağlamda çalışma, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirket yöneticileri üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Nicel araştırma yöntemine başvurulan çalışmada veriler anket formuyla elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de bilişim sektöründe faaliyet gösteren en iyi 50 şirkette çalışan 607 alt, orta ve üst düzey yönetici oluşturmuştur. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 25.0 ve SmartPLS 4.0 paket programlarından faydalanılmıştır. Hipotez testlerinden elde edilen sonuçlar incelendiğinde; kişi-örgüt ve kişi-iş uyumunun bilgi paylaşımı, dijital dönüşüm ve yenilikçi iş davranışını; dijital dönüşümün yenilikçi iş davranışını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bilgi paylaşımının ise yenilikçi iş davranışını etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca, kişi-örgüt ve kişi-iş uyumunun yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde dijital dönüşümün aracı rol oynadığı; bilgi paylaşımının ise aracı rolünün istatistiki olarak anlamsız olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, person-organization fit, person-job fit, knowledge sharing, digital transformation and innovative work behavior are discussed. The aim of the study is to examine the mediating role of knowledge sharing and digital transformation in the effect of person-organization and person-job fit on innovative work behavior. In this context, the study was supported by a field research conducted on company managers operating in the IT sector. Quantitative research method was used in the study and data were obtained through a questionnaire. The sample of the study consisted of 607 lower, middle and senior level managers working in the top 50 companies operating in the IT sector in Turkey. SPSS 25.0 and SmartPLS 4.0 package programs were used to analyze the data. When the results obtained from the hypothesis tests are examined, it is determined that person-organization and person-job fit positively affect knowledge sharing, digital transformation and innovative work behavior; digital transformation positively affects innovative work behavior. On the other hand, knowledge sharing has no effect on innovative work behavior. In addition, it has been determined that digital transformation plays a mediating role in the effect of person-organization and person-job fit on innovative work behavior, while the mediating role of knowledge sharing is statistically insignificant.