Kişi-örgüt uyumunun yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımı davranışının aracı rolü
The mediating role of information sharing behavior in the effect of person organization fit on innovative business behavior
- Tez No: 1008277
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz örgütlerinde sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmek ve değişen iş koşullarına uyum sağlayabilmek için çalışanların yenilikçi davranışlar sergilemesi ve örgüt içinde bilginin etkin biçimde paylaşılması önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda örgüt ile çalışan arasındaki değer uyumunun ve çalışanlar arasındaki bilgi paylaşımının yenilikçi iş davranışlarının ortaya çıkmasında etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütleri ile uyum düzeylerinin yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu ilişkide bilgi paylaşımının aracılık rolünü incelemektir. Araştırma verileri, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'de lojistik sektöründe çalışan 265 katılımcıdan elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ölçme araçlarından yararlanılarak hazırlanan anket formu yüz yüze ve elektronik ortamda uygulanmış ve veriler gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler; açıklayıcı istatistikler, normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), korelasyon analizi, regresyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kapsamında gerçekleştirilen aracılık analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, kişi–örgüt uyumunun yenilikçi iş davranışı üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca kişi–örgüt uyumunun hem açık hem de örtük bilgi paylaşımı üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığı belirlenmiştir. Araştırma bulguları, bilgi paylaşımının genel olarak kişi–örgüt uyumu ile yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık rolü üstlenmediğini, ancak örtük bilgi paylaşımının özellikle fikirlerin uygulanması boyutunda anlamlı bir aracılık etkisi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, örgüt içinde değer uyumu ve bilgi paylaşımının çalışanların yenilikçi davranışları ile ilişkili değişkenler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's organizations, displaying innovative behaviors and effectively sharing knowledge within the organization are considered important factors for achieving sustainable competitive advantage and adapting to changing business conditions. In this context, it is suggested that the alignment between organizational values and employee values, as well as knowledge sharing among employees, may play a significant role in the emergence of innovative work behaviors. The main purpose of this study is to determine the effect of employees' level of person–organization fit on their innovative work behaviors and to examine the mediating role of knowledge sharing in this relationship. The research data were obtained from 265 participants working in the logistics sector in Türkiye using a convenience sampling method. During the data collection process, a questionnaire form prepared using measurement instruments with proven validity and reliability was administered both face-to-face and electronically, and the data were collected on a voluntary basis. The obtained data were analyzed using descriptive statistics, normality tests, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, regression analysis, confirmatory factor analysis, and mediation analyses conducted within the framework of structural equation modeling. The results of the analyses indicate that person–organization fit has a direct and significant effect on innovative work behavior. In addition, person–organization fit was found to have positive and significant effects on both explicit and tacit knowledge sharing. The findings also reveal that knowledge sharing does not have a statistically significant mediating role in the relationship between person–organization fit and innovative work behavior in general; however, tacit knowledge sharing demonstrates a significant mediating effect particularly in the implementation of ideas. The results indicate that value congruence within the organization and knowledge sharing are variables associated with employees' innovative behaviors.