Mahmûd Sâmî el-Bârûdî'nin Hz. Peygamber'e övgüsü
Mahmûd Sâmî al-Bârûdî's praise of the Prophet (Pbuh)
  1. Tez No: 899859
  2. Yazar: ABAKAR ALİ ISSAKHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Mahmûd Sâmî el-Bârûdî'nin şiirlerinde Hz. Peygambere yönelik yapılan övgüleri ele aldım. Onun şiirlerinde peygamber efendimizin yaratılıştan gelen fiziksel ve ahlâkî özelliklerinin, edebiyat türlerinden olan şiir türündeki sanatsal anlatımıyla inceleyerek değerlendirmeye çalıştım. Çalışmayı üç bölüme ayırdım. Birinci bölümde 'Na't' olarak adlandırdığımız Peygambere medhiye (övgü) türü edebî eserleri, sözlük ve terim olarak tanımlayarak Arap şiirinde önemli bir yere sâhip olan Na't'ın ortaya çıkışı ve gelişimini açıklamaya çalıştım. İkinci bölümde büyük şâir Bârûdî'nin hayatını ele aldım ve O'nu diğer şâirlerden ayıran en önemli niteliklerine ve şiirinin en belirgin özelliklerine değindim. İkinci bölümde şâir Bârûdî'nin Resûlullah (s.a.v.)'ı övdüğü iki şiirinin giriş bölümlerini sundum. Bu şiirler: 'Keşfü'l-ğummeti fî medhi seyyidi'l-ümmeti' ve 'Yâ sârime'l-lahzı men eğraka bi'l-müheci' adlı her iki kasîdesi de Hz. Muhammed (s.a.v.)'e medhiyeler (na't) yazmış olduğu şiirlerdir. Üçüncü bölümde ise Bârûdî'nin şiirinde peygamber için yaptığı övgünün sanatsal yapısını inceledim. Şiirin dış yapısını; şiirin başlığı, uzunluğu, girişi ve sonuç kısmını inceledim. Sonra da şiirin iç yapısını yani, ölçü, vezin, kâfiyesi ve şiirin ritmik ahengini ele aldım. Sonuç kısmını bu çalışmada ulaştığım iki önemli bulguyla bitirdim. Bunlar: Şâir her iki şiirinde de klasik Arap şâirlerin yöntemini kullanmıştır. Her iki şiirde de şâir güçlü ağır dili ile öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I examined the praises directed toward the Prophet Muhammad in the poetry of Mahmûd Sâmî el-Bârûdî. I sought to analyze and evaluate the artistic expression of the Prophet's physical and moral characteristics, which are inherent in his creation, as depicted in Bârûdî's poetry. The study is divided into three sections. In the first section, I defined the term“Na't,”which refers to poetic praises of the Prophet, both lexically and terminologically. I also explored the origin and development of Na't, which holds a significant place in Arabic poetry. The second section focuses on the life of the great poet Bârûdî, highlighting his most distinctive qualities and the prominent features of his poetry. I presented the introductions of two poems in which Bârûdî praises the Prophet:“Keşfü'l-ğummeti fî medhi seyyidi'l-ümmeti”and“Yâ sârime'l-lahzı men eğraka bi'l-müheci.”Both poems are Na'ts written in praise of the Prophet Muhammad. In the third section, I analyzed the artistic structure of the praise in Bârûdî's poetry. I examined the external structure of the poem, including the title, length, introduction, and conclusion. Then, I explored the internal structure, such as meter, rhyme, and the rhythmic harmony of the poem. The conclusion highlights two key findings from the study: -The poet employed the traditional methods of classical Arabic poets in both poems. -In both poems, the poet stood out with his strong.