Maksiller gömük kanin dişlerde panoramik radyografinin etkinliğinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografiyle elde edilen bulgularla geliştirilmiş yapay zekâ modeli üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of panoramic radiography in maxillary impacted canine teeth on an artificial intelligence model developed with findings obtained by cone beam computed tomography
  1. Tez No: 899858
  2. Yazar: ELANUR AYDIN GERZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN MİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diş hekimliğinde radyolojik muayene önemlidir. Yapılan klinik muayenenin ardından, uygun radyolojik tetkik istenir ve klinik ve radyografik muayene sonuçları hekimi teşhise götürür. Diş hekimleri periapikal, oklüzal ve panoramik radyografi gibi iki boyutlu görüntüleme imkanı sunan yöntemleri sıklıkla kullanır. Görüntülenmek istenen alana göre istenen tetkik özelleşir. Dental tedaviler öncesinde özellikle de cerrahi işlemlerde, maksiller kanin dişlerinin pozisyonu dikkatli şekilde değerlendirilmelidir. Panoramik radyograflar, maxiller kanin dişlerin anatomik oluşumlarla olan ilişkilerinin değerlendirilmesinde ilk tercih edilen yöntemdir. Panoramik radyografi 2 boyutlu görüntüleme yapar ve derinlik izlenemez. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi(KIBT), maksillofasiyal bölgenin sert dokularının görüntülenmesi için uygulanır ve KIBT ile her üç düzlemde de inceleme yapmak ve 3 boyutlu görüntü elde etmek mümkündür. Panoramik radyografi 2 boyutlu görüntüleme ile kısıtlı bilgi verirken KIBT 3 boyutlu görüntüleme sayesinde daha fazla bilgi verir. Ancak KIBT cihazının maliyeti yüksektir, her klinikte bulunmaz. Ayrıca görüntüleri yorumlamak ve düzenlemek için anatomi, radyoloji ve bilgisayar eğitimi gereklidir. Radyasyon dozu ise panoramik görüntülemeye göre daha yüksektir. Panoramik radyografi ise kolay uygulanır ve kullanışlıdır. Çalışmamızda bu avantaj ve dezavantajları göz önüne alarak konik ışınlı bilgisayarlı tomografide tespit edilen maksiller kanin dişlerin gömük sınıflamasını ve komşu dişte meydana getirdiği değişiklikleri yapay zeka kullanılarak panoramik radyografilerde tespit etmeyi amaçladık. Böylece konik ışınlı bilgisayarlı tomografiye duyulan ihtiyacı, hastalara verilen radyasyon miktarını, tanı süresini ve görüntüleme işlemleri için harcanan maliyetleri azaltmayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Radiological examination is important in dentistry. After the clinical examination, the appropriate radiological examination is requested and the clinical and radiographic examination results lead the physician to the diagnosis. Dentists often use methods that provide two-dimensional imaging such as periapical, occlusal and panoramic radiography. The desired examination is customized according to the area to be displayed. Before dental treatments, especially in surgical procedures, the position of the maxillary canines should be carefully evaluated. Panoramic radiographs are the first preferred method for evaluating the relationship of maxillary canine teeth with anatomical formations. Panoramic radiography provides 2D imaging and depth cannot be observed. Cone-beam computed tomography (CBCT) is applied for imaging the hard tissues of the maxillofacial region, and with CBCT, it is possible to examine in all three planes and obtain 3D images. While panoramic radiography provides limited information with 2D imaging, CBCT provides more information with 3D imaging. However, the cost of the CBCT device is high and it is not available in every clinic. In addition, anatomy, radiology, and computer training are required to interpret and edit images. The radiation dose is higher than panoramic imaging. Panoramic radiography is easy to apply and useful. Considering these advantages and disadvantages in our study, we aimed to determine the impacted classification of maxillary canine teeth detected in cone-beam computed tomography and the changes in the adjacent teeth using artificial intelligence on panoramic radiographs. Thus, we aim to reduce the need for cone-beam computed tomography, the amount of radiation given to patients, the duration of diagnosis and the costs spent for imaging procedures. Bu kaynak metin hakkında daha fazla bilgiEk çeviri bilgileri için kaynak metin gerekli Geri bildirim gönder Yan paneller