Düzensiz göç bağlamında insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı kavramlarının incelenmesi
Examining the concepts of human trafficking and migrant smuggling in the context of irregular migration
  1. Tez No: 899863
  2. Yazar: MEHMET OĞUZTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göç, günümüzde geçmiş halinden oldukça farklı olup değişen türleri ve yöntemleriyle yeniden yorumlanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç duyulan alan göçün yeni bir türü olan düzensiz göç kısmıdır. Bu çalışmada öncelikle düzensiz göçün tanımı ve düzensiz göçün, geçici koruma, mülteci, şartlı mülteci gibi kavramlardan farklı olduğu anlatılmıştır. Yine bu çalışmada düzensiz göçün sebepleri de incelenmiştir. Düzensiz göçün, insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı ile olan bağlantısı ortaya çıkarılmıştır. Yaşadığı ülkede kayıtsız ve yasal olmayan şekilde barınan yabancıların, insan tacirlerinin ve göçmen kaçakçılarının ilk sırada irtibata geçeceği kişiler olabileceği kanaatine varılmıştır. Düzensiz göç incelenirken, düzensiz göçün Türkiye'deki durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Türkiye bulunmuş olduğu konum itibariyle Avrupa'ya geçişlerde transit ülke, umudunu Avrupa'dan kesenler ve ülkesine göre ekonomik açıdan avantajlı olanlar için de hedef ülke durumundadır. Bu çalışmada Türkiye'nin düzensiz göçe maruz kaldığı ilk on ülke de incelenmiştir. İncelenen ülkelerden gelen insanların çoğunluğunun ekonomik göçmen olduğu, çok az kısmının da siyasi ve dini sebeplerden dolayı göç ettikleri sonucuna varılmıştır. Türkiye'ye yapılan göçlerin incelenmesinde Suriye'den gelen yabancıların durumu ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Türkiye'de bulunan kayıtlı Suriyelilerin düzensiz göçün dışında olduğu ve geçici koruma kapsamında Türkiye'de kaldıkları, ülkelerindeki durumların düzelmesinin akabinde ülkelerine gidebilecekleri anlatılmıştır. Bu çalışma nitel bir çalışma olup, çalışma içerisinde kullanılan grafik ve şekiller içlerinde nicel verileri de barındırmaktadır. Bu grafik ve şekillerle Türkiye'de yasal olan ve yasal olmayan göçmenlerin verilerine ulaşmak amaçlanmıştır. Ulaşılan veriler ile yapılan değerlendirmelerde Türkiye'deki düzensiz göçün, düzenli göçte uygulanan politikalardan da etkilendiği, Türkiye'nin düzenli göç politikasını yeniden revize etmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration today is quite different from its past form and needs to be reinterpreted with its changing types and methods. This needed area is the irregular migration part, which is a new type of migration. In this study, firstofall, the definition of irregular migration and its differences from concepts such as temporary protection, refugee, conditional refugee are explained. In this study, the causes of irregular migration were also examined. The connection between irregular migration, human trafficking and immigrant smuggling has been revealed. It has been concluded that foreigners who reside unregistered and illegally in their country of residence may be the first people to be contacted by human traffickers and immigrant smugglers. While examining irregular migration, the situation of irregular migration in Turkey is discussed in detail. Due to its location, Türkiye is a transit country for those traveling to Europe and a target country for those who have given up hope on Europe and those who have an economic advantage compared to their country. In this study, the top ten countries where Turkey is exposed to irregular migration were also examined. It was concluded that majority of people coming from the examined countries are economic immigrants, and a very small number of them migrate for political and religious reasons. In examining the migration to Turkey, the situation of foreigners coming from Syria was discussed in detail. It has been explained that registered Syrians in Turkey are outside irregular migration and that they remain in Turkey under temporary protection and that they can go back to their country after the situation in their country improves. This study is a qualitative study, and the graphs and figures used in the study also contain quantitative data. It is aimed to access the data of legal and illegal immigrants in Turkey with these graphs and figures. In the evaluations made with the data obtained, it was concluded that irregular migration in Turkey was also affected by the policies applied in regular migration and that Turkey should revise its regular migration policy.