Geçici profesyonel futbolcu transfer sözleşmeleri
Temporary professional football player contracts
  1. Tez No: 899862
  2. Yazar: FİKRET GÖKBERK OSMANAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde diğer spor dalları gibi futbolun da endüstriyelleşmesi ve büyük bir pazar haline gelmesi neticesinde hem siyasi, ekonomik ve toplumsal etkileri artmış hem de karşılaşılan uyuşmazlıkların sayısı ve ciddiyeti de artış göstermiştir. Bu bağlamda uyuşmazlıkların çok büyük bir çoğunluğunu profesyonel futbolun temel aktörleri olan futbolcular ve spor kulüpleri arasında yaşanan ihtilafların oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda, öncelikle bu aktörler arasındaki ilişkinin üzerinde durulması gerektiği daha iyi anlaşılabilir. Bu çalışmada profesyonel futbolcu sözleşmelerinden yola çıkılarak geçici profesyonel futbolcu ilişkileri incelenmiş, sözleşme detayları ve uygulaması hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the industrialization of football, like other sports branches, and becoming a large market, both its political, economic and social effects have increased and the number and seriousness of the conflicts encountered have also increased. In this context, it can be better understood that the relationship between these actors should be emphasized first, considering that the majority of the conflicts are the conflicts between football players and sports clubs, who are the main actors of professional football. In this study, temporary professional football player relationships were examined based on professional football player contracts and solutions were tried to be brought forward.