Dijital pazarlama ve sık uçuş programları: THY örneği
Digital marketing and frequent flyer programs: Turkish Airlines example
  1. Tez No: 899878
  2. Yazar: SELİN GİZEM SAĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, dijital pazarlama ve sık uçuş yolcu programları Türk Hava Yolları`nın Miles & Smiles programı özelinde incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, dijital pazarlama ve havacılık pazarlaması kavramlarına odaklanılarak, Türk Hava Yolları`nın, pazarlama stratejilerinden biri olan sık uçuş programının dijital pazarlamadan ne şekilde etkilendiğini kronolojik olarak incelemek ve süreçleri nedensel olarak anlaşılabilir kılmaktır. Bu bağlamda, THY'nin dijital platformları nasıl kullandığı, müşteri sadakatini artırma yöntemleri ve dijital araçlarla sağlanan yenilikler ele alınmıştır. Araştırma, Türk Hava Yolları'nın dijital pazarlama faaliyetlerinin sık uçuş programlarının etkinliğini artırdığını ve havacılık pazarlamasında dijital dönüşümün önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, digital marketing and frequent flyer programs were examined specifically in the context of Turkish Airlines' Miles & Smiles program. The aim of this research is to examine chronologically how Turkish Airlines' frequent flyer program, one of its marketing strategies, is affected by digital marketing, focusing on the concepts of digital marketing and aviation marketing, and to make the processes causally understandable. In this context, how THY uses digital platforms, methods of increasing customer loyalty and innovations provided by digital tools are discussed. The research shows that Turkish Airlines' digital marketing activities increase the effectiveness of frequent flyer programs and emphasizes the importance of digital transformation in aviation marketing.