Psikolojik dayanıklılığın bilinçli farkındalık üzerindeki etkisinde bireysel performansın aracılık rolü: Havacılık sektöründe bir uygulama
The mediating role of individual performance in the effect of psychological endurance on conscious awareness: A research in aviation industry
  1. Tez No: 899881
  2. Yazar: AYŞEGÜL ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAHADIR DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, havacılık sektöründe çalışanların bilinçli farkındalık seviyeleri ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiyi anlamayı hedeflemektedir. Araştırma verileri, Ankara'daki havacılık sektöründe yer hizmetleri personelinden anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, bilinçli farkındalık seviyelerinin artmasının, çalışanların psikolojik dayanıklılıklarını olumlu yönde etkilediğini ve bu da iş performansını artırdığını göstermektedir. Ayrıca, bilinçli farkındalığın, iş stresi ile başa çıkma ve duygusal denge sağlama becerilerini güçlendirdiği görülmüştür. Bu bulgular, havacılık sektöründe liderlik gelişimi programlarının tasarımında ve çalışan refahını artırmaya yönelik stratejilerin oluşturulmasında önemli bir rol oynayabilir. Araştırma sonuçları hem akademisyenlere hem de endüstri profesyonellerine, havacılık sektöründe çalışanların ruh sağlığı ve iş performansı arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için bir temel sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the relationship between mindfulness levels and psychological resilience among employees in the aviation sector. Research data were collected through surveys from ground handling personnel in Ankara, Turkey. The findings of the study indicate that increasing levels of mindfulness positively influence employees' psychological resilience, which in turn enhances job performance. Additionally, it was observed that mindfulness strengthens employees' abilities to cope with work-related stress and maintain emotional balance. These findings could play a significant role in designing leadership development programs and strategies aimed at enhancing employee well-being in the aviation to better understand the relationship between the mental health and job performance of employees in the aviation sector.