Suicidal ideas and suicidal probability: Examining various pathways through integrating interpersonal psychological theory of suicide and attachment theory
İntihar düşünceleri ve intihar olasılığı: İntiharın kişilerarası psikolojik teorisi ve bağlanma teorisinin bütünleştirilmesi ile çeşitli yolların incelenmesi
  1. Tez No: 899882
  2. Yazar: İREM BERİL KARAÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN, DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, intihar düşüncesi ve olasılığını açıklamada, bütüncül olarak farklı ilişkisel boyutlardaki ve farklı kendilik ve başkaları modelleri ile entegrasyonda, intiharın kişilerarası kuramı (KPİK) ile entegrasyonunda, farklı modeller önermek ve onların testini sağlamaktır. Önerilen modellerde, bağlanma maternal, paternal, romantik partner ve arkadaş odaklı kaygılı ve kaçıngan bağlanma örüntülerinin ve kendilik ve diğerleri modellerinin, KPİK'in Algılanan Külfetlilik (AK) ve Engellenmiş Aidiyet (EA) kavramları üzerinden intihar olasılığını ve düşüncesini yordaması öngörülmüştür. Çalışmadaki örneklem, uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılmış 18-25 yaş arasındaki 412 katılımcıdan oluşmuştur. Modellerdeki değişkenleri ölçmek amacıyla, katılımcılar çevrimiçi olarak, İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ), Kişilerarası İhtiyaçlar Anketi (KİA), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-İlişki Yapıları (YİYE-İY) Anne, Baba, Romantik Partner, vii Arkadaş Formu, İlişkiler Ölçeği (İÖ)'den oluşan ölçek toplamı uygulanmıştır. Çalışmada önerilen modellerin elde edilen veri ile uyumlu olup olmadığını test etmek adına SPSS ve R Studio kullanılmıştır. Sonuçlar, önerilen modellerin doğrulandığını göstermiştir. Anne ve baba odaklı modellerde, kaçıngan bağlanmanın kaygılı bağlanmaya göre, AK ve EA üzerinde ve intihar düşüncesi ve olasılığını yordamada daha büyük etkileri olduğu bulunmuştur. Arkadaş odaklı bağlanmada ise kaygılı bağlanmanın baskınlığı bulunurken, romantik partnerde hem kaygılı hem kaçıngan bağlanmanın benzer etkileri olduğu ancak bütünsel olarak, kaygılı bağlanmanın daha büyük etkileri olduğu saptanmıştır. Bulgular, ilgili literatür çerçevesinde teorik ve klinik anlamda tartışılmıştır. Çalışmanın zayıflıkları tartışılarak, gelecek çalışmalara öneriler verilmiş ve bulguların olası klinik çıkarımları tartışılmıştır. Bu bulgular, farklı ilişki yapılarındaki güvensiz bağlanmanın, bireyin kendisini yük hissetmesi ve aidiyetsizliği ile olan ilişki ile intihar düşüncesi ve olasılığını açıklamadaki önemli rolünün farklı etkilerini göstermekte ve intihar literatürüne ampirik destek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to propose and test various models integrating attachment theory within different relational structures and self-other models in explaining suicidal ideation and likelihood through the interpersonal theory of suicide (IPTS). The proposed models hypothesized that anxious and avoidant attachment patterns focusing maternal, paternal, romantic partner, and friend relationships, along with self and other models, predict suicidal ideation and likelihood through IPTS constructs of Perceived Burdensomeness (PB) and Thwarted Belongingness (TB). The sample comprises 412 participants aged 18-25 with convenience sampling, who completed online scales to measure the variables including the Suicidal Probability Scale (SPS), Suicidal Ideation Scale (SIS), Interpersonal Needs Questionnaire (INQ), Experiences in Close Relationships-Relationship Structures (ECR-RS) for mother, father, romantic partner, v and friend forms, and the Relationship Scale (RS). SPSS and R Studio were used to test the compatibility of the proposed models with the obtained data. The results confirmed the proposed models. In maternal and paternal-focused models, avoidant attachment had greater effects on PB, TB, and suicidal ideation and likelihood compared to anxious attachment. In friend-focused attachment, anxious attachment was dominant, while in romantic partner attachment, both anxious and avoidant attachments had similar effects, but overall, anxious attachment had greater impacts. These findings highlight the criticality of insecure attachment in different relational structures in explaining suicidal ideation and likelihood through its relationship with PB and TB, providing empirical support to the suicide literature. The findings were discussed theoretically and clinically within the relevant literature, and suggestions for future research and potential clinical implications were provided.