Viyolonselde okul şarkılarına dayalı pus tekniği öğretiminin entonasyon üzerine etkileri
The effects of thumb technique teaching based on school songs on the violoncello on intonation
- Tez No: 899924
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, viyolonsel eğitiminde bilinenden-bilinmeyene, yakından-uzağa ilkeleriyle çalışmanın entonasyon hâkimiyeti üzerindeki etkilerini incelemek ve değerlendirmektir. Bilinen ezgilerin çalgı eğitimine uyarlanmasının öğrenci ve öğretmen açısından geleneksel öğretim yöntemine kıyasla öğrenme-öğretme kolaylığı sağlayıp sağlamadığını saptamaktır. Bu doğrultuda, uzmanlar tarafından onaylanan okul şarkıları belirlenmiş ve Viyolonsel Pus Tekniği 'ne uygun hale getirilmiştir. Araştırma sürecinde, önerilen yöntemin geleneksel yöntemle karşılaştırılabilmesi için nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“Eşleştirilmiş Sontest Kontrol Gruplu Seçkisiz Desen”seçilmiştir. Bu doğrultuda çalışma grubu belirlenmiş, belirlenen çalışma grubu, iki gruba ayrılarak sekiz haftalık deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna okul şarkıları ile pus tekniği öğretilirken, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle eğitim verilmiştir. Deneyin ilk haftasında grupların eşitliğini doğrulamak için çalışma grubunun başlangıç düzeyi durumları ölçülmüştür. Deneysel çalışma sonrası değerlendirme için sontest uygulanmıştır. Uygulanan sontest sonuçları, üç uzmanın görüşü alınarak değerlendirilmiş ve veriler grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalı şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca, çalışma grubunun pus tekniği hakkındaki öncesi ve sonrası görüşleri alınmış, karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunun deneysel çalışma öncesi-sonrası görüşleri karşılaştırıldığında her iki grubun da pus tekniğine yönelik görüşlerinin olumlu yönde değiştiği görülmüştür. Deneysel araştırma sürecinin sonucunda ise önerilen yöntemin değerlendirme açısından daha olumlu sonuçlandığı, ancak deney ve kontrol grubu karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir sonuca ulaşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine and evaluate the effects of practicing from known to unknown, near-far principles on intonation mastery in cello education. It is to determine whether the adaptation of known melodies to instrument training provides ease of learning-teaching compared to the traditional teaching method in terms of students and teachers. In this direction, school songs approved by the experts were determined and adapted to the Cello Thumb Technique. In the research process, in order to compare the proposed method with the traditional method, one of the quantitative research methods,“Randomized Design with Paired Posttest Control Group”was chosen. In this direction, the study group was determined, the study group was divided into two groups and an eight-week experimental study was conducted. The experimental group was taught the thumb technique with school songs, while the control group was taught with the traditional method. In the first week of the experiment, the baseline levels of the study group were measured to verify the equality of the groups. After the experimental study, a posttest was applied for evaluation. The results of the posttest were evaluated by taking the opinions of three experts and the data were analyzed comparatively within and between groups. In addition, the pre and post opinions of the study group about the thumb technique were taken and compared. When the opinions of the study group before and after the experimental study were compared, it was seen that the opinions of both groups towards the thumb technique changed positively. As a result of the experimental research process, it was seen that the proposed method resulted more positively in terms of evaluation, but no statistically significant result was reached when the experimental and control groups were compared.