Öğretmenlerin etkili öğretim becerilerine yönelik algılarının incelenmesi
Examining teachers' perceptions towards effective teaching skills
  1. Tez No: 899941
  2. Yazar: TUĞBA KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KONTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada; okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerinde görev yapan öğretmenlerin 'Etkili Öğretim Becerilerine Yönelik Algıları'nın incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Adıyaman il merkezinde devlet okullarında çalışan 460 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma betimsel araştırma deseninde nicel bir araştırmadır. Araştırmada Tschannen-Moren ve Woolfolk-Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Baloğlu ve Karadağ (2008) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılmış olan Ohio Öğretmen Yetkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 24 madde ve beş alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutlar, yönlendirme, davranış yönetimi, motivasyon, öğretim becerisi ve ölçme-değerlendirmeden oluşmaktadır. Ayrıca araştırmada kişisel bilgi formu uygulanmış olup bu formda araştırmaya katılanların sosyo-demografik bilgileri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada, elde edilen verilerin analizi için SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise frekans dağılımı, güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha katsayısı, normallik testi, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda, araştırmaya katılanların kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla frekans dağılımı kullanılmıştır. Bu analiz, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem ve çalışılan eğitim kurumu kademesi değişkenlerin için katılımcı sayıları ve yüzdelerini ortaya koymaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlarda, öğretmenlerin genel olarak kendilerini yetkin ve mesleki görevlerini yerine getirirken yüksek düzeyde yeterlik algılarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanında, öğretmenlerin, bütün alt boyutlarda kendilerini yetkin algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma verilerine göre cinsiyet değişkeni, eğitim düzeyi değişkeni ve çalışılan eğitim kurumu kademesi değişkenine göre anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlarda, öğretmenlerin yetkinlik algılarında medeni durum değişkeni, yaş değişkeni, kıdem değişkeni ve branş değişkenine göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın öğretmenlerin etkili öğretim becerilerine yönelik algılarının hangi değişkenlerden etkilendiğinin belirlenmesiyle alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to examine the 'Perceptions of Effective Teaching Skills' of teachers teaching at preschool, primary school, secondary school and high school levels. The research was conducted with 460 teachers working in public schools in Adıyaman city center in the 2023-2024 academic year. This study is a quantitative research with a descriptive research design. The Ohio Teacher Competency Scale, developed by Tschannen-Moren and Woolfolk-Hoy (2001) and adapted into Turkish by Baloğlu and Karadağ (2008), was used in the study. The scale consists of 24 items and five lower dimension. Lower dimensions consist of guidance, behavior management, motivation, teaching skills and measurement-evaluation. In addition, a personal information form was applied in the research and the socio-demographic information of the participants was tried to be learned. In this research, SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained. In the analysis of the data, frequency distribution, Cronbach's Alpha coefficient, normality test, descriptive statistics, Independent Sample t-test and One-Way Analysis of Variance were used for reliability analysis. In this context, frequency distribution was used to determine the personal characteristics participants in the research. This analysis reveals the number of participants and their percentages for the variables gender, marital status, educational status, age, professional seniority and educational institution level. The results obtained in the research revealed that teachers generally felt competent while performing their professional duties and their perception of competence was high. Besides, it was concluded that teachers felt competent in all sub-dimensions. According to the study data, no significant difference was observed according to gender variable, education level variable and educational institution level variable. In the results obtained in the study, it was determined that there were significant differences in teachers' competence perceptions according to marital status variable, age variable, seniority variable and branch variable. It is thought that this study will contribute to the literature by determining which variables affect teachers' perceptions of effective teaching skills