Türkçe öğretmenlerinin öğretmen liderliği becerileri sergilemelerine yönelik algılarının çeşitli değişkenler bakımından incelenmesi
Examination teacher leadership abilities oriented perceptions of turkish language teacher in terms of several variables
  1. Tez No: 450141
  2. Yazar: S. KÜBRA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ALEMDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada, Türkçe öğretmenlerinin öğretmen liderliği becerilerine yönelik algıları ele alınmıştır. Konu kapsamında, ilköğretim ikinci kademede, Antalya ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapmakta olan 280 Türkçe öğretmeninin öğretmen liderliği becerilerini ne düzeyde gösterdiklerine yönelik algıları, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Liderliği Becerileri Ölçeği”ile tespit edilmiş ve bu algıların eğitim durumu, yaş, mesleki kıdem, cinsiyet değişkenlerine göre farklılık gösterme durumu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler çok yüksek, yüksek, orta, düşük ve çok düşük olmak üzere 5 değerlendirme aralığında incelenmiştir. Öğretmenlerin genel olarak becerilere yönelik algıları yüksek düzeyde bulunmuştur; ancak ölçeğin alt boyutları olan problem çözme becerisinin düşük düzeyde olduğu, öğrencilerle etkili iletişim ve karizma boyutunun ise orta düzeye yakın olduğu tespit edilmiştir. Değişkenlere göre sonuçlar incelendiğinde ise; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve eğitim durumuna göre öğretmenlerin öğretmen liderliği becerileri algılarında çeşitli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, kadın Türkçe öğretmenleri erkeklere kıyasla kendilerininin daha fazla liderlik becerileri gösterdiklerini düşünmektedirler. Benzer şekilde lisansüstü eğitim almış Türkçe öğretmenleri de kendilerini lisans düzeyinde eğitim almış Türkçe öğretmenlerine kıyasla daha fazla liderlik becerileri sergilediklerini belirtmişlerdir. Diğer değişkenlere göre liderlik becerilerinin gösterilmesinde genel manada anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar dışında, ölçeğin alt boyutlarına yönelik algılarda da değişkenlere bağlı olarak katılımcılar arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Araştırma kapsamında tüm bu bulgular yorumlanarak Türkçe öğretmenlerinin öğretmen liderliği becerilerinin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Liderlik, Öğretmen liderliği, öğretmen liderliği becerileri, Türkçe öğretmeninin liderliği.
Özet (Çeviri)
In this study, teacher leadership abilities oriented perception of Turkish language teachers was discussed. Within the context of issue, which level 280 Turkish language teachers who work in primary education second level in ministerial schools in Antalya display their skills in terms of teacher leadership abilities was determined with“Teacher Leadership Ability Scale”developed by researcher and differing status of these perception was stated according to educational status, age, professional seniority and gender variables. Datas received as a result of research analysed in 5 assessment range as very high, high, medium, low, very low. Generally teachers skills oriented perceptions were found high; however, it was determined that problem solving ability was low level, effective communication and charisma dimension was nearly medium level in sub-dimensions of the scale. When results were analysed according to variables; it was found that there was differences in teacher's teacher leadership ability perceptions with regard to gender, age, professional seniority and educational status. Accordingly, female Turkish language teachers think that they display leadership skills more than male Turkish language teachers. Similarly, Turkish language teachers who had postgraduate education indicated that they show leadership skills more than Turkish language teachers had undergraduate education. Generally, no significant difference was found about being shown leadership skills according to the other variables. Except for these conclusions, significant differences arose among participants depending upon variables in terms of scale's sub dimensions. As a part of research, suggestions was made in order to Turkish language teachers improve their leadership skils by being interpreted all these findings.