Türk romanında ada Türkleri: Kıbrıs Türklüğü
Island Turks in Turkish novel: Turkish Cyprus
  1. Tez No: 899946
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kıbrıs Türkleri, tarih boyunca varlığı kanıtlanmış işkenceler görmüş, zorunlu göçler yaşamış ve milli varoluş mücadelesi vermiş bir topluluktur. Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları talihsiz olaylar ve milli varoluşları için verdikleri mücadeleler büyük yıkımlarla sonuçlanmıştır. Kıbrıs Türkleri, Rum tedhiş örgütlerine karşı bağımsızlık mücadelesine 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına kadar devam etmiş ve bu iki toplumun arasındaki çatışma edebiyata da yansımıştır. Bu çalışmada Kıbrıs'ta yaşanan toplumsal siyasi olayların Türk romanına yansıması çalışmanın temel problem alanını oluşturmaktadır. İncelenen romanlarda Kıbrıs Türklerinin, Rumlar tarafından hem dini inancının hem de milli kimliğinin yok edilerek Hristiyanlaştırma ve Rumlaştırma politikalarıyla ötekileştirildiği saptanmıştır. Bu bağlamda Kıbrıs sorununun ortaya çıkışı ve Kıbrıs Türkleri açısından sonuçlarının romanlara yansımaları araştırılmıştır. Bu eserlerde Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları işkenceler, kısıtlamalar, zorunlu göçler, maddi ve manevi baskılar ve varoluş mücadeleleri tüm yönleriyle ele alınmıştır. Bu çalışma nitel yöntemle elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu noktada araştırmada, nitel ve analiz toplama tekniklerinden biri olan doküman analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışma boyunca elde edilmesi hedeflenen veriler hakkında bilgi içeren yazılı materyaller analiz edilerek betimsel bir yöntemle incelenmiştir. Sonuç olarak Kıbrıs Türklerinin tarihsel süreç içerisinde maruz kaldıkları işkenceler, sürgünler, kısıtlamalar gibi durumların Türk romanına yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Cypriots are a community that has been tortured, suffered forced migrations and struggled for national existence throughout history. The unfortunate events experienced by the Turkish Cypriots and their struggle for their national existence have resulted in great destruction. Turkish Cypriots continued their struggle for independence against Greek Cypriot terrorist organizations until the July 20, 1974 Cyprus Peace Operation and the conflict between these two communities was reflected in literature. In this study, the reflection of the social political events in Cyprus on the Turkish novel constitutes the main problem area of the study. In the novels examined, it was determined that the Turkish Cypriots were marginalized by the Greeks through Christianization and Greekization policies by destroying both their religious belief and national identity. In this context, the emergence of the Cyprus problem and the reflections of its consequences for the Turkish Cypriots in the novels were investigated. In these works, the tortures, restrictions, forced migrations, material and moral pressures and the struggle for existence experienced by the Turkish Cypriots were discussed in all aspects. This study is based on the data obtained by qualitative method. At this point, document analysis technique, which is one of the qualitative and analysis collection techniques, was used in the research. Written materials containing information about the data targeted to be obtained throughout the study were analyzed and examined with a descriptive method. As a result, the reflections of the situations such as torture, exile and restrictions that the Turkish Cypriots have been exposed to in the historical process on the Turkish novel have been analyzed.