Bazı özel eğrilerden elde edilen adjoint eğrileri ve özellikleri
Adjoint curves obtained from some special curves and their characterizations
  1. Tez No: 899947
  2. Yazar: EDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tarihi, kullanım alanları ve bunlarla ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Genel bilgiler bölümünde konuyla ilgili tanımlar, teoremler ve ispatlar yer almaktadır. Materyal ve yöntemler kısmında tezin önemli noktalarına yani kullanılan eğrilere, modifiye çatı, adjoint eğri ile ilgili tanım, teorem ve ispatlar verildi. Tez çalışmamızın asıl fikri bulgular kısmında yer almaktadır. Burada İnvolüt-Evolüt, Bertrand eğri çifti ve Mannheim eğri çifti önce modifiye edildi. Daha sonra bu eğrilerden elde edilen adjoint eğriler bulundu. Son olarak da elde edilen adjoint eğriler modifiye edilerek esas eğri ile bağlantıları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts. In the introduction section, the history of the subject, its areas of use and studies on them are mentioned. The general information section includes definitions, theorems and proofs on the subject. In the material and methods section, the important points of the thesis, namely the curves used, definitions, theorems and frames regarding the modified frame and adjoint curve were given. The main idea of our thesis is in the findings section. Here, Involute-Evolute, Bertrand curve pair and Mannheim curve pair were first modified. Then, adjoint curves obtained from these curves were found. Finally, the obtained adjoint curves were modified and their connections with the main curve were calculated.