Rize Anzer yaylası bölgesinden toplanan bal, polen ve propolis numunelerinin fizikokimyasal ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of physicochemical and biological activities of honey, pollen and ppropolis samples collected from Rize Anzer plateau region
- Tez No: 899954
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERTÜRK, DOÇ. DR. ELİF ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rize'nin İkizdere ilçesi Ballıköy Yaylasındaki Anzer bölgesinden toplanan bal, polen ve propolis örneklerinin fizikokimyasal ve biyolojik özelliklerini incelemektir. Bu bölge, ekosisteminde 400-500 çiçek türü barındıran, bunların 40-50 tanesinin endemik olduğu bilinen bir yerdir. Toplamda üç bal, sekiz polen ve bir propolis örneği toplanmıştır. Toplanan örnekler, toplam fenolik ve flavonoid içerikleri, DPPH serbest radikal temizleme aktivitesi, FRAP antioksidan aktivite testi, GC/MS analizi ve mineral madde analizi ile değerlendirilmiştir. Antibakteriyel ve antifungal etkiler, Kirby-Bauer disk difüzyon analizi, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MIK) ve Minimum Bakterisidal/Fungal Konsantrasyonu (MBK/MFK) analizleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca enzim inhibisyon analizi için UV-Vis ve FTIR analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, bal örnekleri arasında FMB03'ün en yüksek fenolik içeriğe sahip olduğunu, en düşük içeriğin ise FMB02'de olduğunu göstermiştir. Test edilen bal örneklerinde flavonoid içeriği tespit edilememiştir. FMB03 ayrıca en yüksek antioksidan aktiviteyi sergilemiştir. Polen örnekleri arasında FMP08'in en yüksek fenolik içeriğe ve antioksidan değere sahip olduğu, en düşük içeriğin ise FMP04'te olduğu belirlenmiştir. Sekiz polen örneği arasında test edilenler arasında FMB08'in en yüksek flavonoid içeriğe ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu, en düşük içeriğin ise FMB01'de olduğu görülmüştür. Propolis örneği FMPR1 diğer iki örneğe göre en yüksek fenolik içeriğe, flavonoid içeriğe ve antioksidan değere sahiptir. Antimikrobiyal analizler, bal ve polen örnekleri arasında farklılıklar olduğunu ortaya koymuş ve bu farklılığın, aynı türden numunelerin bile farklı kovanlardan gelmesinden kaynaklanabileceğini göstermiştir. Genel olarak, bu çalışma Anzer bölgesi arı ürünlerinin özelliklerini ve karşılaştırmalı analizini sunarak, potansiyel sağlık faydaları ve uygulamaları konusunda anlayışımıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the physicochemical and biological characteristics of bee products (honey, pollen, propolis) collected from the Anzer region in Ballıköy Plateau, İkizdere district of Rize, Turkey. This region is known for its ecosystem hosting 400-500 flower species, with 40-50 of them being endemic. A total of three honey, eight pollen, and one propolis samples were collected. The collected samples were evaluated for total phenolic and flavonoid contents, DPPH free radical scavenging activity, FRAP antioxidant activity test, GC/MS analysis, and mineral content analysis. Antibacterial and antifungal effects were assessed using Kirby-Bauer disk diffusion analysis, Minimum Inhibition Concentration (MIC), and Minimum Bactericidal/Fungicidal Concentration (MBC/MFC) analyses. Additionally, UV-Vis and FTIR analyses were conducted for enzyme inhibition analysis. Results indicated that among the honey samples, FMB03 exhibited the highest phenolic content, while FMB02 had the lowest. Flavonoid content was not detected in the tested honey samples. FMB03 also showed the highest antioxidant activity. Among the pollen samples, FMP08 had the highest phenolic content and antioxidant value, whereas FMP04 had the lowest. Among the eight pollen samples tested, FMB08 had the highest flavonoid content and antioxidant activity, whereas FMB01 had the lowest. The propolis sample FMPR1 had the highest phenolic content, flavonoid content, and antioxidant value compared to the other two types of samples. Antimicrobial analyses revealed differences between honey and pollen samples, indicating that honey exhibits greater antimicrobial effects compared to pollen. This observed difference may be attributed to variations in chemical compositions even among samples of the same type originating from different hives. Overall, this study contributes to our understanding of the properties and comparative analysis of bee products from the Anzer region, thereby enhancing knowledge of their potential health benefits and applications.