Ebû Şekûr es-Sâlimî'nin mezhepler tarihçiliği ve imâmet anlayışı
Abū Shakūr al-Sālimī as a historian of Islamic sects and the concept of imamate according to him
  1. Tez No: 899955
  2. Yazar: UBEYİD ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ŞENZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İslam dünyasında Hz. Peygamberin vefatının ardından yaşanan hâdiseler, akabinde Hz. Osman ve Hz. Ali döneminde gerçekleşen olaylar ciddi fikir ayrılıklarının temelini atmıştır. Bu ayrılıkların temel noktalarından bir tanesi imâmet/hilâfet meselesi olagelmiştir. İlerleyen süreçte yaşanan siyasi olayların ve birçok etkenin neticesinde farklı itikâdî mezhepler teşekkül etmiştir. Bu itikâdî oluşumlar fikri zeminde birbirleriyle tartışmalar geçekleştirmiş ve karşıt görüşlere cevap niteliği taşıyan yahut kendi görüşünü savunma temelinde eserler kaleme alınmıştır. Bunun yanında yetmiş üç fırka hadisi de mezhepler hakkında eserlerin telif edilme biçimine ciddi oranda etki etmiştir. Böylelikle her mezhebin kendine özgü bir edebiyatı vücuda gelmiştir. Biz de geçekleştirdiğimiz bu çalışmada erken dönem Hanefî/Mâtüridî alimlerden bir tanesi olarak kabul edilen Ebû Şekûr es-Sâlimî'nin et-Temhîd fî beyâni't-tevhîd adlı eseri üzerinden mezhepler tarihçiliğini ve imâmet anlayışını ele aldık. Sâlimî'nin mezhepler tarihçiliğini ele alırken yetmiş üç fırka hadisine yaklaşımını, mezhep tasnifini ve doğu-hanefî fırâk edebiyatındaki yerini belirlemeye, Ehl-i Sünnet ve bid'at hakkındaki görüşleri ile fırkalar hakkındaki düşüncelerini ortaya koymayı amaç edindik. İslam dünyasının önemli problemlerinden imâmet meselesine yaklaşımını ve bu yaklaşımın Matüridîlik mezhebindeki yerini inceledik.
Özet (Çeviri)
The events that took place in the Islamic world after the death of MuHammâd and the events that took place during the reign of Osman and Ali laid the foundations for serious disagreements. One of the main points of these differences was the issue of imamate/caliphate. As a result of the political events that took place in the following period, different religious sects were formed. These religious formations held discussions with each other on intellectual grounds and works were written as a response to opposing views and on the basis of defending own views. In addition, the seventy-three sect hadiths had a significant impact on the way works about sects were written. Thus, each sect has its own unique literature. In this study, we discussed the historiography of sects and the understanding of imamate through the work of Ebû Şekûr es-Sâlimî, who is considered one of the early Hanafi/Māturidi scholars, called Temhid. While discussing Sâlimî's historiography of sects, we tried to reveal his approach to the seventy-three sect hadiths, to determine his sect classification and his place in the eastern-Hanafi sect literature. We aimed to reveal his views on Ahl al-Sunnah and bid'ah and his thoughts on sects. We examined his approach to the issue of imamate, one of the important problems of the Islamic world, and the place of this approach in the Mâtürîdî sect.