Kamp faaliyetlerinde gastronomi kültürü ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
A research of gastronomic culture and dietary habits in camping activities
- Tez No: 899953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamp faaliyetleri covid 19 salgını sırası ve sonrasında büyük talep görmüştür. Kampların çokça sosyal medyada paylaşıldığı, kampların çok fazla ekipman ve çeşitli yemekler içerdiği görülmektedir. Bu durum geleneksel çadırlı kampların doğasına zıt bir durum oluşturmaktadır. Bu ikilemden yola çıkılarak kamp faaliyetlerinde beslenme alışkanlıklarının nasıl oluştuğu, gastronomi kültürünün durumu incelemek amaçlanmıştır. Alanyazında yeterli bilgi olmaması sebebiyle keşfedici bir yöntem olarak belirtilebilecek olan nitel araştırma yöntemlerinin kullanılması düşünülmüş ve analiz için ise tematik analiz kullanılmıştır. Keşfedici bir araştırma olması ve alanyazında yeterli bilgi bulunmaması saha ziyaretlerini ve gözlemi gerekli kılmıştır. Bu sebeple birbirlerinden farklı yerlerde olmak üzere 6 adet geleneksel kamp faaliyetine katılınmıştır. Katılımcı gözlem gerçekleştirilmiştir. Saha notları alınmıştır. Kamp katılımcılarıyla mülakatlar gerçekleştirilmiştir ve hazırlanmış yarı yapılandırılmış soru formu verinin toplanmasında kullanılmıştır. Nitel araştırmanın doğası gereği veri toplama ve analizler eş zamanlı yürütülmüş ve bulgular kendini tekrarlayana kadar saha ziyaretleri ve mülakatlar devam etmiştir. Analizler sonunda ortaya akış şemaları ve model ortaya konmuş, önerilmiştir. Model gastronomi kültürü ve alışkanlıklarının temel motivasyonlardan türediğini ve çeşitli şekillendiricilerin etkisi altında oluştuğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda, kamptaki gastronomi kültürü, katılımcıların motivasyonlarına, çevresel etkilere ve diğer faktörlere bağlı olarak şekillenmekte ve farklı kamp deneyimlerini etkileyen dinamik bir yapı oluşturmaktadır. Faaliyetlerin, olay olarak tamamlandığı durumlarda kamp katılımcılarına çeşitli kazanımlar bıraktığı gözlemlenmiştir. Bu, kampta gerçekleşen faaliyetlerin sadece fiziksel bir olay olmanın ötesinde, katılımcılara kazanım sağlama potansiyeli taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The camp activities have witnessed significant demand during and after the COVID-19 pandemic. It is observed that camps are widely shared on social media, showcasing abundant equipment and diverse meals. This situation contrasts with the nature of traditional tent-based camping. Building on this dilemma, the study aims to investigate how dietary habits are formed during camping activities and the status of gastronomic culture. Due to the lack of sufficient information in the literature, qualitative research methods, which can be characterized as exploratory, were considered, and thematic analysis was employed for analysis. The exploratory nature of the research and the insufficient information in the literature necessitated field visits and observations. Therefore, six traditional camping activities were attended in different locations. Participant observation was conducted, and field notes were taken. Interviews were carried out with camp participants, and a prepared semi-structured questionnaire was used for data collection. Due to the inherent nature of qualitative research, data collection and analyses were conducted simultaneously, and field visits and interviews continued until findings reached saturation. Flowcharts and a model were presented at the end of the analyses, suggesting that gastronomic culture and habits derive from fundamental motivations and develop under the influence of various shaping factors. In this context, the gastronomic culture in camps is shaped based on participants' motivations, environmental influences, and other factors, forming a dynamic structure that influences different camping experiences. It was observed that activities leave various gains for camp participants when completed as events. This emphasizes the potential of camping activities to provide participants with gains beyond being just physical events.