Deniz araçlarında adli ve önleme aramaları
Forensic and prevention searches in marine vessels
  1. Tez No: 899965
  2. Yazar: SERPİL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. RAMAZAN BARIŞ ATLADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmamızda“deniz araçlarının adli ve önleme aramaları”incelenecektir. Adli arama koruma tedbiri, suç işlendiği yönünde makul şüphe olması halinde özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığı gibi temel hak ve hürriyetlere müdahaleyi gerektiren bir tedbirdir. Önleme araması ise suç işlemesinin önlenmesi ve tehlikeliliğin önlenmesi amacıyla başvurulan bir yöntemdir. Özellikle adli aramanın hukuka uygun şekilde yapılmaması, aramayı hukuka aykırı hale getirdiğinden ve elde edilen delillerin yargı makamlarınca hükme esas alınmasını engellediğinden üzerinde hassasiyetle durulması gereken konulardan biridir.
Özet (Çeviri)
In this study,“forensic and preventive searches of maritime vehicles”will be examined. Judicial search protection measure is a measure that requires intervention in fundamental rights and freedoms such as privacy of private life and immunity of home in case of reasonable suspicion that a crime has been committed. Preventive search is a method used to prevent crime and prevent danger. In particular, failure to conduct a judicial search in accordance with the law is one of the issues that must be carefully considered, as it makes the search unlawful and prevents the evidence obtained from being used as a basis for judgment by the judicial authorities.