Doğrudan yabancı yatırımı etkileyen faktörlerden yatırım teşviklerinin Türkiye açısından değerlendirilmesi
Evaluation of investment incentives, factors affecting foreign direct investment, for Turkey
  1. Tez No: 899966
  2. Yazar: SEZİN DARGINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ERDEM HEPAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda, Türkiye'deki ekonomik ilerleme ve yapısal değişimlerle ilgili olarak, doğrudan yabancı yatırımlar ile yatırım teşvikleri arasındaki ilişkileri inceleyen ekonometrik çalışmaların önemi artmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma 2006-2023 yılları arasında Türkiye'yi ele alarak, doğrudan yabancı yatırımların ekonomi üzerindeki etkisini ve yatırım teşviklerinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada, 2006-2023 döneminde Türkiye'deki yatırım teşvikleri ve kredi temerrüt takaslarının doğrudan yabancı yatırımlarla ilişkisini, çeyreklik veriler üzerinden Doğrusal Olmayan Otoregresif Dağılmış Gecikme analizi kullanılarak incelenmiştir. Veriler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve investing.com veri tabanlarından elde edilmiştir. Araştırmada, doğrudan yabancı yatırımlar, yatırım teşvikleri ve kredi temerrüt takasları arasında uzun dönemli nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of econometric studies examining the relationships between foreign direct investments and investment incentives in the context of Türkiye's economic progress and structural changes has increased. In this context, this study aims to analyze the impact of foreign direct investments on the economy and the role of investment incentives by focusing on Türkiye from 2006 to 2023. In this study, the relationship between investment incentives and credit default swaps with direct foreign investments in Türkiye during the period 2006-2023 is examined using a Nonlinear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) analysis with quarterly data. The data are obtained from the Central Bank of the Republic of Türkiye, the Ministry of Industry and Technology, and investing.com databases. The study identifies a long-term causality relationship between direct foreign investments, investment incentives, and credit default swaps.