Yeni çağın gereksinimi bilgisayar ve resim
The new necessity of new era, computer and painting art
- Tez No: 90000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
“Yeni çağın, yeni gereksinimi bilgisayar ve resim sanatı”adlı bu araştırma; resim sanatının tuvali-terk olarak nitelendirilebilecek dönemi ile teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan yeni gereksinimleri ve onlardan biri olarak görülen bilgisayarın, resim sanatına olan etkisini saptamayı amaçlamıştır. Ayrıca, bilgisayar ortamında gerçekleştirilen örnek uygulama çalışması île de desteklenmiştir. Çağımızda bilgisayar, sağladığı olanaklarla resim sanatım da etkilemiştir. Ama bilgisayarın sanatsal bir araç olmadan önce, genel bir araç olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Çağımız sanatçısı, rakamlar ve adcı değerlerle anlatılan bir gerçeklikle yüzyüze gelmiş bulunmaktadır. Bu durum, sanatçı iradesi dışındaki gelişmelerle ortaya çıkmıştır ve yine sanatçının iradesi dışında sürüp gidecek gibi görünmektedir. Bu durumdan herkese düşen, bilgisayar ve sonrasını bir şekilde yadsımak veya teknolojinin bu ideolojik biçimini olduğu gibi benimsememek değil, makine-insan ilişkileri sisteminde sanatsal yaratımı eşzamanlı olarak hem yok edip, hem de destekleyen çağdaş bir teknolojik araç olan bilgisayar ve kullanımları karşısında bağımsız ve nesnel bir tavır almak olabilir.
Özet (Çeviri)
This research titled as“the new necessity of new era, computer and painting art”aims to determine the affect of technological development on painting art. This age is also called as leaving the canvas. Besides, this study was also supported by a practical case study. In our period, computer effected the painting art with its opportunities. But, first of all it must be understood that computer is a general medium before it is an artistic medium. The artist of our age faces the reality expressed by numeral and nominal values. This situation seems as it was appeared beyond the will of artist. In this situation, some attitude can be developed as not rejecting the computer and the following of computer but, maybe an objective manner in machine-human relations in the duration of creating an artistic work.