Yönetsel karar almada muhasebe bilgilerinin önemi ve işlevi TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. uygulaması
The Importance and use of accounting information in manageiral decision making
- Tez No: 89998
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL CEMALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÖNETSEL KARAR ALMADA MUHASEBE BİLGİLERİNİN ÖNEMİ VE İŞLEVİ TUSAŞ MOTOR SANAYİ A.Ş. UYGULAMASI Deniz Umut DOĞAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1999 Danışman: Prof. Dr. Özgül CEMALCILAR Günümüzde muhasebe, faaliyetlerin önceden planlanmasına ve sonuçların anlamlı bir biçimde analizine olanak veren ve işletme içi ve işletme dışı karar alıcıların kararlarında temel olacak bilgiler sağlayan etkili bir yönetim aracı haline gelmiştir. Muhasebe, tek başına bir sürecin sonunu ifade etmez bir bilgi sistemi olarak muhasebe işlevlerini yerine getirmesi sonucu sağladığı bilgilerle işletme hakkında karar alıcılara en somut ve karar almada en etkili bilgileri sağlar. Muhasebe bilgi sisteminin ürettiği bilgiler karar alıcılar açısından bir veri niteliği taşımaktadır. Çalışmamızın amacı muhasebe bilgi sisteminin yönetim bilgi sistemi içindeki yerini belirleyerek karar almada yöneticilerin ihtiyaç duydukları bilgilerin hangilerinin muhasebe bilgi sisteminden elde edilebilir bilgiler olduğunu saptamak ve bu bilgilerin hangi kararlarda faydalı olabileceğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today's accountant focuses on the ultimate needs of decision makers are who use acconting information, whether those decision makers are inside or outside the business. Accounting is not an end in itself, but is an information system that measures, processes, and communicates financial information about an identifiable economic entity. Accounting provides a vital servise by supplying the information that decision makers need to make reasoned choices among alternative uses of scarce resources in the conduct of business and economicactivities. Accounting information is the most effective data for decision makers. We might say that data about business activities are the input of accounting system and that useful information for decision makers is the output of accounting system and input for decision makers. Our aim and central focus is to show the use and importance of accounting information in the process of decision making for business activities.