Yedinci sınıf öğrencilerinin cebirsel muhakeme becerilerinin gelişiminin incelenmesi
Examining the development of algebraic reasoning skills in seventh grade students
- Tez No: 899992
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel akıl yürütme veya muhakeme becerilerinin gelişiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca uygun olarak durum çalışması deseni (case study design) kullanılması tercih edilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, Mersin ili, Mezitli ilçesinde bulunan bir ortaokulun 7. sınıf öğrencilerinden 6 kişilik öğrenci grubu oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kaya (2015) tarafından geliştirilen 16 tanesi çoktan seçmeli 22 tanesi açık uçlu sorulardan oluşan Cebirsel Muhakeme Değerlendirme Aracı kullanılmıştır. Öğrenciler ile cebir öğretiminin ilk ve son haftalarında CMDA kullanılarak ve görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Öğrencilerin cebirsel muhakeme becerilerinin gelişimleri 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen teorik çerçeve kapsamında cebirsel muhakeme değerlendirme aracından elde edilen verilerin analizi; cebirsel yapıları/ilişkileri tanıma ve kullanma, aynı verinin farklı cebirsel ifadelerini kullanma, uygun cebirsel muhakemeyi belirleme, cebirsel ifadelere yönelik çıkarımda bulunma, çıkarıma yönelik cebirsel işlemler yapma, sonucun doğruluğuna ve çözüm yoluna karar verme, rutin olmayan problemleri çözme ölçütleri çerçevesinde yapılmıştır. Veri analizi kapsamında Marzano (2000)'nun aşamalı puan ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılardan gerilemenin görüldüğü bir tanesinin dışında diğerlerinde gelişme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of 7th grade students' algebraic reasoning or reasoning skills. For this purpose, it was preferred to use a case study design. The participants of the research consisted of a group of 6 students from the 7th grade of a secondary school in Mezitli district of Mersin province. In the study, the Algebraic Reasoning Assessment Tool, developed by Kaya (2015) and consisting of 16 multiple choice and 22 open-ended questions, was used as a data collection tool. Data were collected by using CMDA and conducting interviews with students in the first and last weeks of algebra teaching. The development of students' algebraic reasoning skills was examined in the fall and spring semesters of the 2022-2023 academic year. Descriptive analysis method was used to analyze the data. Analysis of data obtained from the algebraic reasoning assessment tool within the scope of the determined theoretical framework; It was done within the framework of the criteria of recognizing and using algebraic structures/relationships, using different algebraic expressions of the same data, determining appropriate algebraic reasoning, making inferences based on algebraic expressions, performing algebraic operations for inference, deciding on the accuracy of the result and the solution, and solving non-routine problems. Marzano (2000)'s progressive score scale was used within the scope of data analysis. As a result of the research, it was seen that the regression developed in all but one of the cases.