Ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin sayı duyusu becerileri, cebirsel muhakeme becerileri ve matematik başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between number sense skills, algebraic reasoning skills and mathematics achievement of 7th and 8th grade secondary school students
- Tez No: 910148
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin sayı duyusu becerileri, cebirsel muhakeme yetenekleri ve matematik başarısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda Bolu ilinde ortaokul 7. Sınıf ve 8. Sınıf ta öğrenim gören toplam 195 öğrenciye Sayı Duyusu Testi (SDT) ve Cebirsel Muhakeme Değerlendirme Aracı (CMDA) uygulanarak, araştırmanın temel hedefi olan üç değişken arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak ve ortaokul matematik eğitimine dair önemli bir veri seti elde ederek, anlamlı düzeyde ilişkileri olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada, CMDA ve SDT veri toplama araçları kullanılarak elde edilen verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. SDT'den alınan veriler, doğru yanıt için 1, yanlış yanıt için 0 olarak kodlanarak değerlendirilmiştir. SDT'den elde edilen en düşük puan 0, en yüksek puan ise 50'dir. Öğrencilerin sayı duyusu ile cebirsel akıl yürütme arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Tekniği ile incelenmiştir. Araştırmanın ilk iki sorusuna yanıt bulmak için betimsel istatistik, üçüncü soruya yanıt bulmak için Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın son sorusu olan dördüncü soruya yanıt bulmak için ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmada, sekizinci ve yedinci sınıf öğrencilerinin sayı duyusu becerileri ile cebirsel muhakeme becerilerinin anlamlı bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Cebirsel muhakeme becerileri incelendiğinde, öğrencilerin işlevsel düşünme alt boyutunda en yüksek ortalama puanları aldığı, ancak ispatlama ve genelleme alt boyutlarında en düşük ortalama puanları aldığı görülmüştür. Sayı duyusu becerilerini kullanma eğilimleri düşük olan öğrencilerin genellikle kural temelli stratejilere yöneldikleri ve deneme yanılma yöntemiyle çözüme ulaştıkları tespit edilmiştir. Sonuçlar, ortaokul matematik öğretimi ve öğrenimi alanında politika yapıcılar, eğitimciler ve araştırmacılar için önemli fikirler sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between number sense skills, algebraic reasoning abilities and mathematics achievement of secondary school students. In this context, the Number Sense Test (SDT) and the Algebraic Reasoning Assessment Tool (CMDA) were applied to a total of 195 students studying in the 7th and 8th grades of secondary school in Bolu, to better understand the relationship between the three variables, which are the main objectives of the research, and to evaluate secondary school mathematics education. The aim is to obtain an important data set and find out whether there are significant relationships. In this research, the analysis of the data obtained using CMDA and SDT data collection tools was carried out with the descriptive analysis method. Data obtained from SDT were evaluated by coding 1 for a correct answer and 0 for an incorrect answer. The lowest score obtained from SDT is 0 and the highest score is 50. The relationship between students' number sense and algebraic reasoning was examined with the Pearson Product Moment Correlation Coefficient Technique. Descriptive statistics were used to answer the first two questions of the research, and correlation analysis was used to answer the third question. Hierarchical regression analysis was conducted to find an answer to the fourth question, which is the last question of the research. In the study, it was found that the number sense skills and algebraic reasoning skills of eighth and seventh grade students were significant predictors. When algebraic reasoning skills were examined, it was seen that students received the highest average scores in the functional thinking sub-dimension, but the lowest average scores in the proving and generalization sub-dimensions. It has been determined that students with low tendency to use number sense skills generally turn to rule-based strategies and reach solutions by trial and error method. The results may offer important insights for policymakers, educators, and researchers in the field of secondary school mathematics teaching and learning.