English language teacher agency: A narrative inquiry in a higher education context
İngilizce öğretmeni etkinliği: Bir yükseköğretim kurumunda anlatı çalışması
  1. Tez No: 899993
  2. Yazar: PINAR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu anlatı çalışması, Türkiye'de bir yükseköğretim kurumunda deneyimli İngilizce öğretmenlerinin öğretim, mesleki öğrenme, örgütsel süreçler ve sosyal katılımla ilgili olarak öğretmen etkinliğini nasıl sergilediğini araştırmaktadır. Çalışma ayrıca öğretmenlerin mesleki rolleri ve öğretmen etkinliğine ilişkin algılarını ve politik, sosyal ve kurumsal faktörlerin etkinlik yönelimleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Katılımcılar sekiz deneyimli dil öğretmeninden oluşmaktadır ve veriler her bir öğretmenle yapılan dört yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Verileri çeşitlemek için kritik olaylar, belgeler, etnografik gözlemler ve saha notları kullanılmıştır. İçerik analizi, bu alanlardaki öğretmen etkinliğinin, öğretmenlerin kişisel geçmişleri ile aile, önceki okul, öğretmen eğitimi ve alternatif sertifika programları gibi önceki alanlardaki deneyimlerinin yanı sıra hedefleri ve öğretim felsefeleri tarafından şekillendirildiğini ortaya koymuştur. Çalışma, kurumun bir araştırma üniversitesi olarak tanımlanmasının öğretmenlerin etkinlik yönelimlerini etkileyen yeni öncelikler ve çeşitli kısıtlamalar getirdiğini ortaya koymuştur. Öğretmenler, neoliberal söylemlerin ortasında, kendi inanç ve değerleriyle çelişen uygulama ve söylemleri sorunsallaştırmışlar ve öğretmen etkinliği sergilemek için alternatif gerçeklikler inşa etmişlerdir. Görünmez kılındıklarını ve katkılarının göz ardı edildiğini hissettiklerinde, ilkeli bir çekilme sürecine girmiş ve okul dışında özgürleştirici alanlar oluşturmaya yöneldiklerini belirtmişlerdir. Bulgular, öğretmen etkinliğinin çok yönlü, çok katmanlı ve akışkan olduğunu, bu nedenle yalnızca somut eylemlere indirgenemeyeceğini öne sürmektedir. Bu çalışma, eğitim politika yapıcıları, öğretmen eğitimcileri, yöneticiler, öğretmenler, hizmet içi mesleki gelişim programları ve araştırmacılar için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This narrative inquiry explores how experienced English language teachers in a higher education context in Türkiye exercise teacher agency in relation to teaching, professional learning, organizational processes, and social participation. The study also explores the perceptions of teachers regarding their professional roles and agency and the impacts of political, social and institutional factors on their agentic orientations. The participants comprise eight experienced language teachers and the data were collected through four semi-structured interviews with each teacher. Critical incidents, documents, ethnographic observations and field notes were used to triangulate the data. The content analysis revealed that agency across various domains was shaped by their personal histories and experiences in earlier figured worlds, including family, prior schooling, teacher education, and alternative certification programs, as well as by their aspirations and teaching philosophies. The study found that the designation of the institution as a research university introduced new priorities and various constraints, which affected the agentic orientations of teachers. Amidst neoliberal discourses, the teachers problematized practices and discourses that conflicted with their beliefs and values and constructed alternative realities to exercise agency. When they felt rendered invisible and their contributions were disregarded, they engaged in principled withdrawal and created liberating worlds outside the school. The findings suggest that teacher agency is multifaceted, multilayered, and fluid and thus cannot be reduced to merely tangible actions. The study offers implications for policymakers, teacher educators, administrators, teachers, in-service professional development programs, and researchers.